„Piosenka dla Małego Powstańca”. Hołd dla Powstańców w wykonaniu najmłodszych

Artykuł
Dzieci w hołdzie najmłodszym uczestnikom Powstania Warszawskiego
Fot: Twitter/RKaznowska

Już po raz ósmy pod Kolumną Zygmunta spotkały się dzieci uczestniczące w akcji „Lato w Mieście”, aby zaśpiewać w hołdzie najmłodszym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Przed Zamkiem Królewskim wybrzmiały takie piosenki jak „Pałacyk Michla”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, czy też „Marsz Mokotowa”. Dzieciom towarzyszył zespół muzyczny VIS-A-VIS wraz z solistką Filharmonii Narodowej Magdaleną Schabowską.

– Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek przypomina przede wszystkim o najmłodszych mieszkańcach Warszawy, w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. Często musiały one stawiać czoła niecodziennym wyzwaniom, a wielu nastolatków zaangażowanych było w harcerską grupą „Zawiszaków” i pomagało powstańcom opiekując się rannymi w szpitalach, dostarczając meldunki i prowadząc akcje zwiadowcze – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Jedną z uczestniczek wydarzenia była Zofia Czekalska pseudonim „Sosenka”, która w wieku 16 lat brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka.

Organizatorzy tegorocznej edycji poprosili dzieci biorące udział o zrobienie laurek i listów z podziękowaniami dla małych powstańców za ich odwagę. Następnie prace zostały złożone pod Pomnikiem Małego Powstańca, po czym trafią do internetowej galerii. Organizatorami wydarzenia są Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Fundacja Ave.

Źródło: wawalove.wp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy