Pilot Janina Lewandowska. 113 urodziny jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu

Artykuł
Młodszą siostrą Lewandowskiej była Agnieszka Dowbor-Muśnicka, członkini podziemnego ruchu oporu, działaczka Organizacji Wojskowej „Wilki”
twitter/NieZapomnijONas

Porucznik Wojska Polskiego Janina Lewandowska urodziła się 113 lat temu. 22 września 1939 r. trafiła do sowieckiej niewoli. Była przetrzymywana w obozach w Ostaszkowie i Kozielsku. Por. Janina Lewandowska była jedyną kobietą zamordowaną przez NKWD w Katyniu.

Por. Janina Lewandowska zginęła w swoje 32. urodziny.

Jej pobyt w sowieckiej niewoli poświadczają notatki polskich oficerów, które zostały wydobyte z masowych grobów w Lesie Katyńskim.

Lewandowska pochodziła z rodziny, w której były bardzo silne tradycje patriotyczne i wojskowe. Por. pilot Janina Lewandowska była córką gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego (naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego) i Agnieszki z domu Korsuńskiej.

Szczątki Janiny zostały pochowane z honorami wojskowymi 4 listopada 2005 roku w grobowcu Muśnickich na cmentarzu w Lusowie.

Natomiast zrekonstruowana kopia jej czaszki została przekazana do Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. W tym miejscu przechowywane są również pamiątki po córce generała.

W 2007 roku minister obrony Bogdan Klich pośmiertnie nadał Janinie Lewandowskiej stopień porucznika.

Źródło: facebook/PolskaFundacjaNarodowa

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy