Piłkarze przestają klękać przed meczami w Anglii. Skąd taka zmiana?

Artykuł
Twitter/@Football_Tweet

Wyszydzane – przynajmniej przez niektórych – klękanie na jedno kolano przed meczami piłkarskimi w Anglii zostaje mocno ograniczone. Kapitanowie drużyny Premier League zdecydowali, że w nowym sezonie wykonywanie symbolicznego gestu „take a knee” będą wykonywać jedynie podczas najważniejszych spotkań.

Akcja została zapoczątkowana w 2020 roku po tym, jak w maju tego roku czarnoskóry George Floyd zginął podczas aresztowania w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Początkowo piłkarze w angielskiej ekstraklasie nosili koszulki z napisem „Black Lives Matter” (Czarne życia mają znaczenie), które następnie zamieniono na „No Room for Racism” (Nie ma miejsca na rasizm).

Gest klękania na jedno kolano od początku był mocno kontrowersyjny. Po raz pierwszy został wykonany w 2016 roku przez gracza futbolu amerykańskiego Colina Kaepernicka. Niektórzy twierdzili, że wykonywanie go na szeroką skalę może osłabić jego znaczenie.
Kluby Premier League nie zamierzają rezygnować z publicznego potępiania rasizmu, zdecydowały jednak, że w nowym sezonie gest klękania na będą wykonywać jedynie w najważniejszych momentach.

„Zdecydowaliśmy na wybór najbardziej znaczących momentów w trakcie nowego sezonu na uklęknięcie, by podkreślić naszą jedność przeciw wszelkim przejawom rasizmu i w ten sposób kontynuujemy okazywanie solidarności we wspólnej sprawie. Jesteśmy zaangażowani w eliminowanie uprzedzeń rasowych oraz tworzenie otwartego społeczeństwa z szacunkiem i równymi szansami dla wszystkich” - można przeczytać w oświadczeniu kapitanów zespołów z angielskiej ekstraklasy.

Piłkarze uklękną na jedno kolano podczas meczów pierwszej kolejki, a także serii „No Room for Racism” w październiku i marcu. Wykonają również ten gest w trakcie spotkań rozgrywanych w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w ostatnich ligowych starciach sezonu oraz finale Pucharu Anglii i Pucharu Ligi.

Sezon 2022/2023 w Premier League rozpocznie się w piątek 5 sierpnia. Crystal Palace zagra wtedy z Arsenalem.

Źródło: PAP, Twitter/@Football_Tweet

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy