„Piłka to prosty sport, ale w szkoleniu piłkarzy nie ma drogi na skróty”

portal tvrepublika.pl 19-08-2022, 14:55
Artykuł
Telewizja Republika

Jednym z najczęstszych zdań po porażce naszych piłkarzy jest tradycyjne „Czy tak trudno znaleźć 11 dobrych piłkarzy w prawie czterdziestomilionowym kraju?”. Gdyby liczba mieszkańców decydowała o ilości dobrych piłkarzy, top trzy rankingu FIFA zajmowałyby Indie (104 w tym rankingu), Chiny (78) i USA (14). Na jakość piłkarzy w danym kraju wpływa szereg różnych czynników. Jeśli jednak moglibyśmy wskazać jeden z nich mający kluczowe znaczenie, a na dodatek relatywnie prosty do modyfikacji, byłoby nim szkolenie młodzieży.

Ze szkoleniem młodzieży jest jeden problem – efekty widać po latach. To trochę jak z angielskim trawnikiem – wystarczy go założyć, kosić przez sto lat i efekt jest oszałamiający. Debata o szkoleniu młodzieży trwa praktycznie cały czas. To bardzo dobrze, bo nie ma możliwości wypracowania dobrego modelu szkolenia bez szerokiej debaty, która połączy w sobie doświadczenie i nowoczesne metody szkoleniowe.

Problem szkolenia widać po młodych piłkarzach wzbudzających zachwyty w naszej kadrze — Matty Cash i Nicola Zalewski wychowani i ukształtowani w różnych modelach szkoleniowych przebojem się do niej przebili. Jeśli chcemy, by taki poziom prezentowało coraz więcej zawodników ukształtowanych w naszym własnym systemie, musimy postawić na systemowe szkolenie. Co myślą o tym zagadnieniu najważniejsze postacie polskiego sportu?

Piłka to prosty sport, ale w szkoleniu piłkarzy nie ma drogi na skróty. Dzięki wiedzy i technice nadrabiamy zaległości, ale zmiana potrzebuje czasu i przemyślanego systemu w skali kraju – twierdzi selekcjoner naszej kadry Czesław Michniewicz.

Wtóruje mu prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Właściwe szkolenie oznacza właściwy piłkarski rozwój, a to jest gwarancja piłkarskich wyników. Jako związek widzimy to i kładziemy główny nacisk w naszych działaniach właśnie na tę kwestię – deklaruje Cezary Kulesza.

Dla mnie szkolenie dzieci i młodzieży to priorytet. Nie tylko dlatego, że zależy mi na wynikach naszej reprezentacji. Głęboko wierzę, że sport ma olbrzymie znaczenie wychowawcze i przekazuje nam wartości, dzięki którym jesteśmy lepszymi ludźmi. Dlatego zawsze będę wspierał wszelkie działania w tym obszarze – podkreślił Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Zgodny głos władz państwowych i federacji, jednoznaczne opinie ekspertów – kierunek został jasno zarysowany. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o działaniach w tym zakresie zapraszamy na stronę laczynaspilka.pl gdzie oprócz informacji o naszej narodowej reprezentacji znaleźć, można materiały dotyczące, chociażby Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich, czyli kluczowemu działaniu PZPN w obszarze szkolenia dzieci i młodzieży.

Źródło: PZPN

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy