Pierwszy przeszczep rogówki. Dziś mija 115. rocznica

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne.
pixabay.com

Pierwszą udaną operację przeszczepienia rogówki wykonał austriacki lekarz okulista Eduard Zirm. Miała ona miejsce w Ołomuńcu 7 grudnia 1905 roku

Przeszczepienie rogówki, inaczej keratoplastyka drążąca to procedura chirurgiczna, w której uszkodzona lub zniszczona przez chorobę rogówka jest wymieniana na tkankę rogówki dawcy, pobraną od niedawno zmarłej osoby. Dawca nie może być chory na chorobę mającą wpływ na żywotność przeszczepianej tkanki.

Zabieg jest wykonywany przez lekarzy okulistów specjalizujących się w chirurgii narządu wzroku. W krajach wysoko rozwiniętych procedura przeszczepienia rogówki jest często wykonywana w warunkach ambulatoryjnych i pacjent wychodzi do domu niedługo po operacji.

Udział przeszczepień zakończonych powodzeniem jest największy wśród wszystkich zabiegów przeszczepiania tkanek. Jest to niezwykle ważne w świetle danych Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że schorzenia rogówki są jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Cierpi na nie ponad 10 mln ludzi.

eduard_konrad_zirm

Żródło: wikipedia

 

Eduard Konrad Zim najpierw uczył się w benedyktyńskim opactwie, następnie rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po ukończeniu studiów pracował w uniwersyteckiej klinice okulistycznej. Od 1892 kierował nową kliniką okulistyczną w Ołomuńcu. 

Źródło: wikipedia.org

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy