Persona non grata. Szef ambasady Litwy w Moskwie ma pakować walizki

portal tvrepublika.pl 05-10-2022, 18:00
Artykuł
canva.com

Przedstawiciel ambasady Litwy w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ, po czym przekazano mu notę o wydaleniu charge d'affaires litewskiej placówki Virginii Umbrasiene, poinformowało litewskie MSZ. Władze Rosji nakazały też „zamrożenie” imprez w zabytkowym Domu Jurgisa Baltruszaitisa, będącym litewskim centrum kulturalnym w Moskwie.

Jak wskazuje komunikat litewskiego resortu spraw zagranicznych, „jest to odpowiedź na decyzję Litwy z dnia 3 października o wydaleniu tymczasowego szefa ambasady Rosji w Wilnie Siergieja Riabokonia”.

Litewskie MSZ „stanowczo protestuje przeciwko tym krokom Rosji, uważa je za nieuzasadnione i dalej eskalujące sytuację”.

MSZ przypomina, że decyzja o wydaleniu Riabokonia, charge d'affaires ambasady Rosji w Wilnie, została podjęta w związku z jego wypowiedziami i działaniami, które były niezgodne ze statusem dyplomatycznym, zostały ocenione jako ingerencja w wewnętrzne sprawy państwa przyjmującego, a tym samym zostały uznane za naruszenie Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy