Patologia z medialnej stajni właściciela TVN. Lichocka interweniuje

Artykuł
Lichocka: YouTube, Instagram i TVN zarabiają ogromne pieniądze na promowaniu zła
Fot. PAP/Piotr Polak

Joanna Lichocka - poseł PiS i członek Rady Mediów Narodowych - wystosowała list do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w którym zwróciła się o podjęcie czynności wobec prowadzącej i gościa programu „Królowe życia” nadawanego na antenie TTV, należącej do Discovery Polska. Gościem tym jest mężczyzna, który był podejrzewany o zabójstwo i publicznie chwalił się zażywaniem narkotyków oraz związkami z nieletnimi.

„Zwracam się do Pana Przewodniczącego o podjęcie czynności sprawdzających w związku z ujawnionymi przez Jana Śpiewaka, aktywistę obywatelskiego, informacjami, iż na antenie telewizji TTV rozpowszechniana jest audycja pt. »Królowe życia«, której prowadzącą jest osoba skazana za stręczycielstwo i handel ludźmi” - napisała w skardze do przewodniczącego KRRiT.

Jak zaznaczyła, „o całej sprawie dowidziała się z mediów społecznościowych, z wpisu i informacji Jana Śpiewaka”. 

- Ja się na Jana Śpiewaka zresztą powołuję w tym piśmie. Traktuję poważnie jego „bicie na alarm”, że te wartości są zupełnie odwracane, że tutaj jest propagowanie zła i że trzeba coś w tej sprawie zrobić - wyjaśniła poseł PiS.

- Uważam, że on ma rację i w ramach swoich kompetencji jako członka RMN i posła mogłam tutaj złożyć taką oficjalną skargę do KRRiT - powiedziała. - Mam nadzieję, że pan przewodniczący Kołodziejski potraktuje to poważnie i KRRiT podejmie postępowanie w tej sprawie - podkreśliła Joanna Lichocka.

Zaznaczyła, że „to, jaki będzie ciąg dalszy tej sprawy i postępowania, będzie już bardziej zależało od KRRiT”. - Chciałam, żeby z całą pewnością ten proces sprawdzający ruszył, aby impuls do formalnego działania KRRiT nastąpił - stwierdziła.

- Mam wrażenie, że pewne przekraczanie granic ma miejsce od dawna, jeśli chodzi o działanie mediów komercyjnych - oceniła. - Do tej pory TVN kształtował gusta i kształtował elity na pokojówki i kucharki, ale od jakiegoś czasu ten koncern przesuwa tę granicę po to, żeby wzbudzać kontrowersje, świadomie wywołać skandal, by w ten sposób przyciągnąć widownię - powiedziała poseł PiS.

- W mojej ocenie są przesłanki do tego, żeby mówić, iż został złamany art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji. I właśnie w tej sprawie napisałam do przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego - wyjaśniła Joanna Lichocka.

W liście do przewodniczącego KRRiT Joanna Lichocka przytacza fragmenty wpisu Jana Śpiewaka, w którym aktywista obywatelski informuje, że „prowadząca program »Królowe życia«, to burdelmama, która odbyła wyrok więzienia za stręczycielstwo i handel ludźmi”.

„W programie tym według tych informacji gościem jest mężczyzna, który był podejrzewany o zabójstwo, publicznie chwalił się zażywaniem narkotyków i związkami z nieletnimi” - napisała.

„W popularnych nagraniach na YouTube (Megakot) chwali się tym, że nazwał świnię imieniem po byłej dziewczynie, która popełniła samobójstwo. Tych dziewczyn, które umierały tragicznie w młodym wieku po związkach z nim, było aż cztery. Z tego, co udało nam się ustalić, wszystkie przed śmiercią miały poważny problem z narkotykami. Jak sam Megakot przyznał, policja sama podejrzewała go o zabójstwo jednej z nich” - zacytowała wpis Jana Śpiewaka Joanna Lichocka.

„Trudno nie zgodzić się w tym kontekście z oburzeniem aktywisty i z opinią, że żyjemy w świecie odwróconych wartości. YouTube, Instagram i TVN zarabiają ogromne pieniądze na promowaniu zła” - zaznaczyła. „Wydźwięk cyklu »Królowe życia« emitowanego na kanale TTV należącego dziś do Discovery Polska nie ma na celu krytykowania tego rodzaju postaw życiowych, z jakich znana jest zarówno prowadząca, i jej gość. Przeciwnie, jest świadomie przez nadawcę wybranym sposobem na wywołane kontrowersji i skandali, które mają przyciągnąć widownię” - oceniła Joanna Lichocka.

Poseł podkreśliła, że „postępowanie nadawcy stoi więc w sprzeczności z art. 18 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 805, z 2021 r. poz. 1676) mówiącym między innymi o tym, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym oraz zagrażających moralnemu rozwojowi małoletnich”.

Źródło: Polskie Radio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy