Paryskie Kluby Gazety Polskiej pożegnały Maurycego Mochnackiego

Artykuł
Msza w Auxerre
TV Republika

Członkowie Klubów Gazety polskiej w Paryżu uroczyście pożegnali w piątek szczątki bohatera i kronikarza powstania listopadowego oraz założyciela „Gazety Polskiej” Maurycego Mochnackiego. W uroczystej mszy, która odbyła się we francuskim Auxerre, uczestniczył pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków.

Wraz z Ksawerym Bronikowskim założył 1 grudnia 1826 r. „Gazetę Polską”, której był redaktorem. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”.

Zmarł 20 grudnia 1834 r. w Auxerre.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy