Parlament Ukrainy odsunął od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza

mk, mg, ap 22-02-2014, 08:28
Artykuł
youtube

– Widzę inną Ukrainę – mówiła wyraźnie wzruszona Julia Tymoszenko na scenie kijowskiego Majdanu. – Bohaterowie nie umierają – dodała.

22.20

Trasa lotu uciekinierów, szefa charkowskiej administracji obwodowej (wojewódzkiej) Mychajło Dobkina i burmistrza Charkowa Hennadija Kernesa, którzy prawdopodobnie lecą na Cypr.

sc1_670_11


 

21.51

POGRANICZNICY NIE WYPUŚCILI Z KRAJU SAMOLOTU Z JANUKOWYCZEM

– Ukraińscy pogranicznicy nie pozwolili wylecieć z Doniecka samolotowi czarterowemu z Wiktorem Janukowyczem na pokładzie – podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

– Dzisiaj z lotniska w Doniecku próbował wystartować czarterowy samolot bez odpowiednich dokumentów wymaganych do przekroczenia granicy – poinformował agencję Interfax-Ukraina rzecznik służby granicznej Sierhij Astachow.

Według pograniczników na pokładzie maszyny znajdował się Janukowycz. Służby graniczne nie wiedzą, dokąd zamierzał on wylecieć, ponieważ rejs ten nie był zgłoszony.


 

21.26

Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany PO na kijowskim Majdanie:

Byliśmy tutaj z wami w grudniu, styczniu i w lutym. Razem z wami jesteśmy w żałobie, wspominający tych, którzy zginęli za waszą wolność. I razem z wami cieszymy się dziś ze zwycięstwa.

Życzymy, żebyście to zwycięstwo dokończyli. Możecie liczyć na solidarność Parlamentu Europejskiego.

Wasz ruch rozpoczął się od tego, jak Janukowycz odwrócił się plecami od Europy. Europa ma otwarte drzwi dla wolnej, demokratycznej Ukrainy. Będziemy z wami Solidarni i będziemy wam pomagać. 


 21.07

Korespondent „Kyiv Post” Christopher Miller ocenił na Twitterze, że przemówienie Tymoszenko zostało przyjęte dość sceptycznie. Porywająca mowa, ale nie na tyle, aby pozyskać serca i umysły wszystkich ludzi na ulicach – napisał Miller. 


 

21.02

NA SCENIE PRZEMAWIA JURIJ ŁUCENKO: 

Mamy pierwsze prawdziwe zwycięstwo. Dzisiaj Ukraina skończyła z krwawym dyktatorem Janukowyczem.

Łucenko poprosił o chwilę ciszy ku pamięci tych, którzy złożyli życie na Majdanie.

Było słychać dzwony. Wszyscy ludzie pogrążyli się w ciszy.

Wszyscy politycy, którzy będą u władzy na Ukrainie musza pamiętać, że na górze jest niebieska sotnia Majdanu, która będzie spoglądała i obserwowała każdy ich uczynek. Jest to najważniejsze osiągnięcie Majdanu. Ci ludzie oddali życia za nasza wolność. 

sc3333_670


20.51

W czasie wystąpienia Tymoszenko z tłumów zgromadzonych na Majdanie oddziały Samoobrony wyłapały kilka osób początkowo uznanych za "tituszków". Jednak okazało się, ze to jedni z demonstrantów, którzy wykrzykiwali hasła niezadowolenia pod adresem Julii Tymoszenko.


 

20.47

PRAWY SEKTOR NIE SKŁADA BRONI

Stowarzyszenie Prawy Sektor zrzeszające różne ukraińskie ruchy nacjonalistyczne ogłosiło, że będzie kontynuować protesty w Kijowie, mimo iż parlament odsunął od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.

– Prawy Sektor nie rozejdzie się (...). To nie jest czas na świętowanie. Teraz musimy być bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek wcześniej – głosi wydany przez ugrupowanie komunikat.

Już w piątek lider Prawego Sektora, które było wcześniej inicjatorem agresywnych konfrontacji z milicją, zapowiedział, że "narodowa rewolucja wciąż trwa".

Wezwał tłum na Majdanie do „walki przeciw reżimowi i wewnętrznej okupacji" i zadeklarował, że „nie złoży broni".


20.40

JULIA TYMOSZENKO PRZEMAWIAŁA NA MAJDANIE

CZYTAJ WIĘCEJ...


 

20.20

Dziś pod ambasadą Ukrainy w Warszawie złożono kwiaty i zapalono znicze ku pamięci zabitych w Kijowie.

amba

twitter/@euromaidanPR


20.18

Garaż Janukowycza.

221

twitter/@euromaidanPR


 

20.14

Kijowianie oddają hołd zmarłym.

sc1_670_10


20.00

Ukraiński portal Hvyla.org podał, że zdymisjonowany p.o. ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko przybył na Białoruś, ta zaś zażądała od niego opuszczenia swego terytorium.

Według portalu, który powołuje się na źródła w białoruskich organach ochrony prawa, na Białoruś przybył zarówno Zacharczenko, jak i Serhij Kurczenko, zarządzający aktywami rodziny Wiktora Janukowycza.

Hvyla pisze, że Zacharczenko wjechał na terytorium Białorusi samochodem w piątek wieczorem, zaś późnym wieczorem zwykłym rejsem pasażerskim przyleciał Kurczenko. Według wspomnianych źródeł obaj spotkali się jeszcze tego samego dnia w Mińsku, a w sobotę rano przeprowadzili z nimi rozmowę pracownicy białoruskiego KGB i poprosili ich o opuszczenie kraju, w przeciwnym razie grożąc zatrzymaniem.

O godz. 13 (11 czasu polskiego) białoruskie MSZ zapewniło w wydanym oświadczeniu, że na terytorium Białorusi nie przebywają żadni wysocy rangą urzędnicy ani politycy ukraińscy. "W związku z doniesieniami niektórych mediów, że na terytorium Republiki Białoruś ukrywają się wysocy rangą urzędnicy i politycy Ukrainy oraz z groźbami pod adresem ambasady Białorusi w Kijowie oświadczamy, że informacja te nie odpowiada prawdzie. Takich osób na terytorium Białorusi nie ma" - głosi oświadczenie MSZ.

Resort dyplomacji dodaje, że "traktuje podobne insynuacje jako rozmyślną prowokację".

Informacje o wyjeździe Zacharczenki na Białoruś pojawiły się w ukraińskich mediach społecznościowych. W piątek parlament Ukrainy odsunął go od wykonywania obowiązków służbowych, uznając, że ponosi on odpowiedzialność za śmierć cywilów i brutalne stosowanie siły podczas demonstracji antyrządowych.


 

19.54

ŁAWROW DO KERRY’EGO: OPOZYCJA ODCHODZI OD POROZUMIENIA

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow powiedział w rozmowie telefonicznej sekretarzowi stanu USA Johnowi Kerry'emu, że pokojowe porozumienie z piątku jest „mocno zdewaluowane" przez ukraińską opozycję, która „nie potrafi, bądź nie chce go respektować".

– Nielegalne, ekstremistyczne grupy odmawiają oddania broni i de facto zaczynają kontrolować Kijów, przy jednoczesnym pobłażaniu liderów opozycji – powiedział Ławrow w rozmowie z Kerrym, zacytowanej w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Ławrow „przypomniał" sekretarzowi stanu, że prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował już wcześniej do prezydenta USA Baracka Obamy, aby „wykorzystał każdą sposobność do powstrzymania działań radykałów (na Ukrainie)".

Wcześniej w sobotę Ławrow wezwał Niemcy, Polskę i Francję do wywarcia presji na ukraińską opozycję, aby skłonić ją do niezwłocznego wprowadzenia w życie postanowień piątkowego porozumienia z ukraińskim prezydentem i położenia kresu awanturnictwu bojówkarzy.

Ławrow odbył w tej sprawie rozmowy telefoniczne z szefami dyplomacji Niemiec, Polski i Francji - Frankiem-Walterem Steinmeierem, Radosławem Sikorskim i Laurentem Fabiusem.


 

19.53

BILANS OFIAR NA MAJDANIE TO 82 OSOBY

Według ostatnich danych, potwierdzonych przez ukraińskie ministerstwo zdrowia, w starciach w Kijowie zginęły 82 osoby. 

twitt_670_01


 

19.45

Wysłannik Rosji na Ukrainę Władimir Łukin skrytykował polityków UE za to, że uznając legitymację ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, jednocześnie występowali przeciw jego rządowi na „rewolucyjno-nacjonalistycznym, terrorystycznym Majdanie".

CZYTAJ WIĘCEJ...


 

19.41

Ukraina stanie się niebawem członkiem Unii Europejskiej – oświadczyła Tymoszenko. – Jestem przekonana, że Ukraina w najbliższym czasie stanie się członkiem Unii Europejskiej i dzięki temu wszystko się zmieni – dodała.


 

19.36

– Winni śmierci cywilów zostaną ukarani – oświadczyła uwolniona z więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko po wylądowaniu w Kijowie, dokąd dotarła z Charkowa, gdzie odbywała karę siedmiu lat więzienia.

– Nie będziemy godni pamięci ludzi, którzy zginęli i którzy otworzyli nam szlak (do zwycięstwa) jeśli nie ukarzemy co do jednego tych, którzy pozbawił ich życia, kto bił studentów, kto bił naszych natchnionych duchem ludzi – oświadczyła.

 Po wylądowaniu na lotnisku w Kijowie Tymoszenko udała się na ulicę Hruszewskiego, na której padły pierwsze ofiary śmiertelne trwających od listopada protestów wymierzonych w ekipę pozbawionego w sobotę władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.


 

19.34

SZEF PE MARTIN SCHULTZ: UWOLNIENIE TYMOSZENKO TO HISTORYCZNA CHWILA DLA CAŁEJ EUROPY

Uwolnienie Julii Tymoszenko to historyczna chwila dla Ukrainy i całej Europy – oświadczył szef PE Martin Schulz. Także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso napisał na Twitterze, że cieszy się z uwolnienia byłej ukraińskiej premier.

– Cieszę się z uwolnienia Julii Tymoszenko. Niezależny wymiar sprawiedliwości ma zasadnicze znaczenie dla demokracji na Ukrainie – podkreślił Barroso.

Schulz oświadczył z kolei: –To historyczna chwila dla Ukrainy i Europy. Myślami jestem z Julią, jej rodziną i jej zwolennikami. Podziękował też byłym wysłannikom Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Patowi Coksowi, za to, że przez wiele miesięcy „z poświęceniem pomagali przygotować grunt dla uwolnienia" Tymoszenko.

– Sytuacja na Ukrainie jest bardzo płynna – dodał Schulz. – Wyznaczenie wyborów prezydenckich na 25 maja jest szczególnie ważne. Na Ukrainie nastaje zmiana. Oddaję hołd pokojowym manifestantom i apeluję o zachowanie spokoju – dodał.

Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Joseph Daul oświadczył, że Tymoszenko jest źródłem dumy i inspiracji dla wszystkich w rodzinie politycznej EPL. – Po niemal trzech latach od niesprawiedliwego i umotywowanego politycznie więzienia jej przez reżim Janukowycza, Julia Tymoszenko jest wreszcie wolna – podkreślił Daul. – To wspaniały finał nie tylko dla niej, ale dla wszystkich, którzy wierzą w europejską Ukrainę, zakotwiczoną w demokracji, prawach człowieka i praworządności.


 

19.32

BURMISTRZ CHARKOWA I GUBERNATOR OBWODU UCIEKLI DO ROSJI

Szef charkowskiej administracji obwodowej (wojewódzkiej) Mychajło Dobkin i burmistrz Charkowa Hennadij Kernes, sojusznicy Wiktora Janukowycza, opuścili Ukrainę i udali się do Rosji – Poinformowały ukraińskie służby graniczne.

Zarówno Dobkin jak i Kernes są ważnymi sojusznikami Wiktora Janukowycza, którego w sobotę Rada Najwyższa Ukrainy pozbawiła prezydenckiej władzy. Parlament wyznaczył też datę wcześniejszych wyborów prezydenckich na 25 maja.

Dobkin był jednym z inicjatorów zwołania na sobotę zjazdu deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów kraju, przygotowanego przez tzw. Ukraiński Front, powołany w odpowiedzi na protesty antyrządowe w Kijowie.

Ukraiński Front powstał 1 lutego podczas zjazdu podstawowych organizacji rządzącej Partii Regionów w Charkowie. Ogłoszono wówczas, że celem jego działalności jest „oczyszczenie ziemi ukraińskiej od okupantów”, co odebrano jako zapowiedź walki z przeciwnikami władz, opowiadającymi się za zbliżeniem Ukrainy z Zachodem.

Front utworzyły organizacje prorosyjskie z Charkowa i innych miast wschodniej i południowej Ukrainy.


 

19.30

JULIA TYMOSZENKO W DRODZE NA KIJOWSKI MAJDAN

 

tymo2

 twitter/@kgorchinskaya

 


 

18.40

JULIA TYMOSZENKO WYLĄDOWAŁA W KIJOWIE

sc111111111


18.36

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague: uruchomimy pomoc MFW dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział, że będzie się konsultował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, by uruchomić pomoc finansową dla Ukrainy.

Hague pochwalił w oficjalnym komunikacie „wielkie postępy”, jakie poczyniła Ukraina i oznajmił, że Londyn jest gotów „popierać nowy rząd" tego kraju oraz uruchomić pomoc finansową MFW.

Wydarzenia ostatnich 24 godzin dowodzą, że Ukraińcy chcą innej przyszłości oraz tego, że te odważne głosy, które podniosły się ostatnio w tym kraju, zostaną usłyszane – napisał Hague.

Na swoim koncie na Twitterze dodał też, że „rozmawiał dziś z ministrem spraw zagranicznych Niemiec (Frankiem-Walterem) Steinmeierem o wsparciu nowego rządu na Ukrainie i wywarciu presji na MFW w celu odblokowania koniecznej pomocy finansowej" dla Ukrainy.

Od tej pory ważne jest to, by ukraińscy politycy reagowali na rozwój wydarzeń w sposób spokojny, z determinacją, by zmobilizować wszystkich Ukraińców do wysiłku na rzecz przyszłych sukcesów – dodał minister.


 

18.33

Ludzie na Majdanie oddali hołd poległym demonstrantom.

123

twitter/@EuromaidanPR


 

18.20

Julia Tymoszenko tuż po zwolnieniu z więzienia.


 

18.14

Olena Bondarenko, niezależna dziennikarka z Kijowa:

Na Majdanie jest bardzo dużo ludzi. Jest spokojnie. Ludzie są radośni mimo uroczystości żegnania poległych. Wiele rodzin wychodzi na ulice z dziećmi.

Dobrze, że gwiżdżą na niektórych polityków, bo oni muszą

Źródło: pap, Telewizja Republika, twitter, facebook, hromadske TV

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy