Parlament Europejski potępił działania białoruskiego reżimu. Europosłowie przyjęli rezolucję

Artykuł
Deputowani wezwali o nałożenia sankcji gospodarczych
Fot. PAP/EPA/PAVEL ORLOVSKIY/ POOL

Parlament Europejski potępił represje wobec mniejszości polskiej na Białorusi i wezwał do nałożenia surowych sankcji na reżim w Mińsku za porwanie samolotu z Romanem Protasiewiczem. Rezolucję w tej sprawie przyjęli europosłowie.

Europosłowie napisali o presji wywieranej przez reżim na polski system szkolnictwa na Białorusi oraz antypolskiej propagandzie w telewizji. Potępili również aresztowanie i skazanie przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, oraz Andrzeja Poczobuta.

Deputowani, odnosząc się do uprowadzenia samolotu, zaapelowali, aby międzynarodowe śledztwo zbadało też możliwą rolę Rosji w atakach terrorystycznych dokonywanych przez białoruski reżim. Europosłowie zagrozili również sankcjami wobec każdego obywatela Rosji bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanego w tę operację.

Uprowadzenie samolotu lecącego z Aten do Wilna i aresztowanie w Mińsku Romana Protasiewicza nazwali aktem barbarzyńskim a traktowania Romana Protasiewicza nieludzkim.

Deputowani wezwali Komisję i unijne kraje do bezwzględnej odmowy udzielenia wsparcia finansowego reżimowi białoruskiemu oraz do odmowy przyznania jakichkolwiek nowych linii kredytowych bankom białoruskim.

Europosłowie wezwali też do wstrzymania inwestycji w projekty infrastrukturalne lub przedsięwzięcia gospodarcze na Białorusi. Uważają, że europejskie instytucje finansowe nie powinny kupować obligacji emitowanych przez rząd w Mińsku, a unijni przedsiębiorcy angażować się w nowe inwestycje na Białorusi.

Deputowani wezwali o nałożenia sankcji gospodarczych. W szczególności chodzi o sektory ropy naftowej i produktów ropopochodnych, nawozów potasowych, stali i przetwórstwa drewna.

Zaapelowali również o chwilowe zawieszenie Białorusi w międzynarodowym systemie rozliczeń finansowych SWIFT.

Źródło: PR24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy