Para Prezydencka z wizytą w USA. Narodowe Czytanie w Nowym Jorku

Artykuł
Pierwsza Dama wzięła udział w Akcji Narodowego Czytania. Na warsztat wzięto „Moralność Pani Dulskiej”
Fot: KPRP/Grzegorz Jakubowski

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką złożyli wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której Andrzej Duda wziął udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia ONZ. Para Prezydencka będzie przebywała w Nowym Jorku do piątku. We wtorek Pierwsza Dama -już tradycyjnie -dołączyła do polonijnej młodzieży w Konsulacie Generalnym RP, gdzie czytano lekturę tegorocznej edycji Narodowego Czytania :„Moralność Pani Dulskiej”. .

– To już trzecia edycja Narodowego Czytania organizowana w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku z moim udziałem, a 10. odsłona Narodowego Czytania w Polsce – przypomniała Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama wyraziła radość, że po przerwie spowodowanej pandemią tradycja wspólnego czytania w Nowym Jorku jest kontynuowana i cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów. Jak zauważyła małżonka prezydenta, utwór w dużej mierze mówi o polskim społeczeństwie i duszy Polaka z początku XX wieku, „również tego, który kiedyś zamieszka w wolnej Polsce”.

– Sztuka Zapolskiej jest ponadczasowa i uniwersalna, przedstawia bowiem przywary przypisywane mieszczaństwu w początku XX wieku- podwójną moralność. Zapolska piętnuje w swojej tragifarsie kołtuńskiej zło i niesprawiedliwość, obłudę i zakłamanie: cechy, które możemy obserwować zawsze i w każdym społeczeństwie – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. Głos zabrała także Anita Włodarczyk, popularyzatorka sportu, która zachęcała uczniów do aktywności fizycznej.

W Narodowym Czytaniu uczestniczyli uczniowie z 13 placówek oświatowych w Ameryce wschodniego wybrzeża. Młodzi ludzie to uczestnicy i laureaci konkursu recytatorskiego „Słowem – Polska” ogłoszonego przez Kancelarię Prezydenta RP, odbywającego się pod patronatem Pierwszej Damy i skierowanego do polskich uczniów uczących się języka polskiego poza ojczyzną.

Polonijna młodzież szkolna wzięła udział w konkursie. Laureaci odebrali nagrody

W konkursie wzięło udział 720 uczniów szkół polskich i polonijnych z całego świata. Małżonka prezydenta podkreśliła, że ogromne podziękowania należą się również rodzicom, nauczycielom i wychowawcom za to, że zachęcają młodych ludzi do odkrywania piękna języka polskiego.

Spotkanie w polskim konsulacie było okazją do uhonorowania uczniów - laureatek konkursu. Z rąk Pierwszej Damy nagrody odebrali zdobywcy I oraz III miejsca w kategorii wiekowej 7-9 lat. – Jeszcze raz, serdecznie Wam gratuluję osiągnięcia tak imponującego wyniku – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Finał konkursu recytatorskiego „Słowem-Polska” zainicjowanego przez Małżonkę prezydenta odbył się w formie on-line 8 lipca 2021 r.

We wtorkowym spotkaniu wzięli udział Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Wicekonsul Mateusz Gmura, Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka. Pierwszej Damie towarzyszył minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP.

Lektury czytane podczas akcji Narodowego Czytania. Wielkie dzieła są czytane co rok

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku - „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok temu, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Źródło: Prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy