Przejdź do treści

Papież w Iraku. Wizyta budzi nadzieję tamtejszych chrześcijan

Źródło: Fot. KAI/AHMAD AL-RUBAYE/AFP/East News

Wizyta papieża w zamieszkanym przez większość szyitów Iraku może zmienić świadomość wokół obecności i ważnej roli chrześcijan w tym kraju. Podkreśliła to w rozmowie z portalem Vatican News Regina Lynch, dyrektorka projektu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). W grupie osób towarzyszących w papieskiej podróży reprezentuje ona Stowarzyszenie Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (R.O.A.C.O).

Lynch przypomniała, że w czerwcu 2019, podczas audiencji dla przedstawicieli tego stowarzyszenia, papież wyraził nadzieję, że wkrótce Irak „spojrzy w przyszłość i osiągnie pokojowy udział wszystkich swoich członków - także religii - w budowaniu wspólnego dobra, zamiast popadać z powrotem w napięcia, wynikające z nierozwiązanych nigdy w sposób prawidłowy konfliktów władz regionalnych”.

- Praca chrześcijan w Iraku leży w interesie dobra całego społeczeństwa irackiego - powiedziała Lynch . Wyraziła jednocześnie nadzieję, że dla irackiego rządu wizyta papieża stanie się impulsem, aby tej poważnie zdziesiątkowanej mniejszości religijnej zapewnić bezpieczeństwo, infrastrukturę i pracę.

Zwiększyć społeczną świadomość

Po odbudowie zniszczonych domów chrześcijan katolickie organizacje pomocy, w tym bardzo zaangażowana PKWP, wchodzą teraz w nową fazę pomocy Kościołowi lokalnemu. Chodzi o to aby, obok odnawiania struktur kościelnych, pomóc wiernym w ich decyzji pozostania w kraju, a innych zachęcić do powrotu. W tym kontekście Lynch poinformowała, że w tym samym czasie, gdy papież odbywa wizytę Iraku, PKWP uruchomiła nowy, duży projekt wspierający młodych chrześcijan. W ciągu najbliższych czterech lat zostaną sfinansowane stypendia w wysokości 1,5 mln euro dla 150 studentów Katolickiego Uniwersytetu w Erbilu (CUE), stolicy Autonomicznego Regionu Kurdystanu.

- Mam wielką nadzieję, że chrześcijanie, którzy tak wiele ucierpieli i czuli się pozostawieni samym sobie, teraz czują solidarność Kościoła powszechnego - powiedziała przedstawicielka R.O.A.C.O. Dodała, że wizyta papieża zwłaszcza teraz, w czasie pandemii koronawirusa, jest wielkim znakiem solidarności. Lynch ma również nadzieję, że wizyta papieska zwiększy społeczną świadomość tego, kim są chrześcijanie w Iraku. Często spotykanym stereotypem jest to, że są oni imigrantami z zachodu, natomiast całkowicie ignorowany jest fakt, że chrześcijanie są obecni w Iraku od I wieku n.e.

– Wierzę, że wizyta papieża doprowadzi do poznania i zrozumienia, wzbudzi zainteresowanie wśród ludności. Tak wiele mówi się i pisze o tej podróży w mediach w Iraku. To daje nadzieję i może iść w kierunku, w którym chrześcijanie wreszcie będą mieli takie same prawa obywatelskie, jak wszyscy inni Irakijczycy. To byłoby bardzo ważne – powiedziała Lynch.

Odbudować kościoły

Pomoc Kościołowi w Potrzebie koncentruje się obecnie na odbudowie struktur kościelnych. „Koncentrujemy się na odbudowie kościołów, klasztorów, przedszkoli, salek parafialnych, a więc placówek bardzo ważnych na Bliskim Wschodzie” - podkreśliła Lynch. Dodała, że w tych projektach aktywnie uczestniczą też inne katolickie dzieła pomocy – członkowie R.O.A.C.O np. missio, Misereor czy Caritas. Szczególnie ważne jest wspieranie projektów dotyczących infrastruktury, tworzenia miejsc pracy. „Te rzeczy powinny być realizowane przez państwo, rząd, a nie przez agencje pomocowe. Jednak w chwili obecnej tworzenie tej infrastruktury i udzielanie pomocy w rozwoju nadal należy do organizacji charytatywnych” - zaznaczyła Lynch.

– Myślę, że dla chrześcijan, którzy będą wracali, lub którzy mieszkają w Irbilu i chcą wrócić do swoich wiosek, ważną sprawą jest większe bezpieczeństwo, bardziej stabilna sytuacja - powiedziała reprezentantka R.O.A.C.O. Wyraziła też nadzieję, że uwaga, jaką przyciąga papieska wizyta w Iraku, może zaowocować także większą pomocą dla wiosek w północnym Iraku, zwłaszcza w zakresie tworzenia miejsc pracy. „To wielki problem Iraku, bo przecież ludzie muszą jakoś zarobić na życie” – stwierdziła. Jednocześnie Lynch zaapelowała do rządów krajów zachodnich, aby nie sądziły, że wszystko jest już załatwione, bo w Iraku „nadal jest wiele potrzeb i wiele do zrobienia”. Dwie najważniejsze kwestie, to bezpieczeństwo i perspektywy na przyszłość, aby chrześcijanie mogli powrócić do swych domów.

Głównym zadaniem R.O.A.C.O. jest materialne i duchowe wspieranie katolickich Kościołów wschodnich, których wyznawcy, oceniani na ponad 20 mln, mieszkają w większości w krajach, w których przeważają inne religie, głównie islam. W skład R.O.A.C.O wchodzą katolickie organizacje pomocy z US, Holandii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii i Francji oraz Caritas Internationalis, Zakon Rycerzy Bożego Grobu z Jerozolimy (bożogrobcy) , Papieskie Dzieła Misyjne, czy Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie z siedzibą w niemieckim Königstein.

ekai.pl

Wiadomości

Posłowi od Tuska nie pasuje termin wyborów, bo to dzień urodzin Jana Pawła II

Protest górników. Zobacz naszą FOTORELACJĘ

Warszawa. Protest Górników! Bunt Polaków przeciwko polityce Tuska

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Skandaliczne słowa Kotuli nie pozostaną bez echa. Sakiewicz: kierujemy sprawę do sądu

IMGW ostrzega: to zjawisko wystąpi na 90 proc.

Matecki na proteście: tysiące ludzi mogą stracić pracę!

Szewczyk: najdroższy prąd, utrata miejsc pracy - to polityka klimatyczna UE

Potężny atak na Zaporoże. Ponad 100 rannych! [ZDJĘCIA]

Protest w Warszawie. „Może być wojna polsko-polska” [LIVE]

Domański w potrzasku - wybierze prawo czy politykę?

HIT DNIA

HIT! Dobrosz-Oracz żyje w innej rzeczywistości? [WIDEO]

Przydacz: Domański potraktował tweet Tuska jako ważniejsze źródło prawa niż Konstytucja

Jerzy Owsiak znowu ofiarą? Zmasowany atak na TV Republika

Tusk zaatakował Republikę w obronie Owsiaka

W obronie polskiej energetyki! Wielki strajk w Warszawie [NA ŻYWO]

Najnowsze

Posłowi od Tuska nie pasuje termin wyborów, bo to dzień urodzin Jana Pawła II

IMGW ostrzega: to zjawisko wystąpi na 90 proc.

Matecki na proteście: tysiące ludzi mogą stracić pracę!

Szewczyk: najdroższy prąd, utrata miejsc pracy - to polityka klimatyczna UE

Potężny atak na Zaporoże. Ponad 100 rannych! [ZDJĘCIA]

Protest górników. Zobacz naszą FOTORELACJĘ

Warszawa. Protest Górników! Bunt Polaków przeciwko polityce Tuska

Skandaliczne słowa Kotuli nie pozostaną bez echa. Sakiewicz: kierujemy sprawę do sądu

TRZEBA ZOBACZYĆ!