Przejdź do treści
10:18 Hiszpania: sześć osób z obrażeniami, w tym cztery osoby ranione rogami przez byki, zostało przewiezionych do szpitala w niedzielę po siódmej gonitwie z tymi zwierzętami w Pampelunie w trakcie festiwalu Sanfermines
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Papież w Iraku. Wizyta budzi nadzieję tamtejszych chrześcijan

Źródło: Fot. KAI/AHMAD AL-RUBAYE/AFP/East News

Wizyta papieża w zamieszkanym przez większość szyitów Iraku może zmienić świadomość wokół obecności i ważnej roli chrześcijan w tym kraju. Podkreśliła to w rozmowie z portalem Vatican News Regina Lynch, dyrektorka projektu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). W grupie osób towarzyszących w papieskiej podróży reprezentuje ona Stowarzyszenie Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (R.O.A.C.O).

Lynch przypomniała, że w czerwcu 2019, podczas audiencji dla przedstawicieli tego stowarzyszenia, papież wyraził nadzieję, że wkrótce Irak „spojrzy w przyszłość i osiągnie pokojowy udział wszystkich swoich członków - także religii - w budowaniu wspólnego dobra, zamiast popadać z powrotem w napięcia, wynikające z nierozwiązanych nigdy w sposób prawidłowy konfliktów władz regionalnych”.

- Praca chrześcijan w Iraku leży w interesie dobra całego społeczeństwa irackiego - powiedziała Lynch . Wyraziła jednocześnie nadzieję, że dla irackiego rządu wizyta papieża stanie się impulsem, aby tej poważnie zdziesiątkowanej mniejszości religijnej zapewnić bezpieczeństwo, infrastrukturę i pracę.

Zwiększyć społeczną świadomość

Po odbudowie zniszczonych domów chrześcijan katolickie organizacje pomocy, w tym bardzo zaangażowana PKWP, wchodzą teraz w nową fazę pomocy Kościołowi lokalnemu. Chodzi o to aby, obok odnawiania struktur kościelnych, pomóc wiernym w ich decyzji pozostania w kraju, a innych zachęcić do powrotu. W tym kontekście Lynch poinformowała, że w tym samym czasie, gdy papież odbywa wizytę Iraku, PKWP uruchomiła nowy, duży projekt wspierający młodych chrześcijan. W ciągu najbliższych czterech lat zostaną sfinansowane stypendia w wysokości 1,5 mln euro dla 150 studentów Katolickiego Uniwersytetu w Erbilu (CUE), stolicy Autonomicznego Regionu Kurdystanu.

- Mam wielką nadzieję, że chrześcijanie, którzy tak wiele ucierpieli i czuli się pozostawieni samym sobie, teraz czują solidarność Kościoła powszechnego - powiedziała przedstawicielka R.O.A.C.O. Dodała, że wizyta papieża zwłaszcza teraz, w czasie pandemii koronawirusa, jest wielkim znakiem solidarności. Lynch ma również nadzieję, że wizyta papieska zwiększy społeczną świadomość tego, kim są chrześcijanie w Iraku. Często spotykanym stereotypem jest to, że są oni imigrantami z zachodu, natomiast całkowicie ignorowany jest fakt, że chrześcijanie są obecni w Iraku od I wieku n.e.

– Wierzę, że wizyta papieża doprowadzi do poznania i zrozumienia, wzbudzi zainteresowanie wśród ludności. Tak wiele mówi się i pisze o tej podróży w mediach w Iraku. To daje nadzieję i może iść w kierunku, w którym chrześcijanie wreszcie będą mieli takie same prawa obywatelskie, jak wszyscy inni Irakijczycy. To byłoby bardzo ważne – powiedziała Lynch.

Odbudować kościoły

Pomoc Kościołowi w Potrzebie koncentruje się obecnie na odbudowie struktur kościelnych. „Koncentrujemy się na odbudowie kościołów, klasztorów, przedszkoli, salek parafialnych, a więc placówek bardzo ważnych na Bliskim Wschodzie” - podkreśliła Lynch. Dodała, że w tych projektach aktywnie uczestniczą też inne katolickie dzieła pomocy – członkowie R.O.A.C.O np. missio, Misereor czy Caritas. Szczególnie ważne jest wspieranie projektów dotyczących infrastruktury, tworzenia miejsc pracy. „Te rzeczy powinny być realizowane przez państwo, rząd, a nie przez agencje pomocowe. Jednak w chwili obecnej tworzenie tej infrastruktury i udzielanie pomocy w rozwoju nadal należy do organizacji charytatywnych” - zaznaczyła Lynch.

– Myślę, że dla chrześcijan, którzy będą wracali, lub którzy mieszkają w Irbilu i chcą wrócić do swoich wiosek, ważną sprawą jest większe bezpieczeństwo, bardziej stabilna sytuacja - powiedziała reprezentantka R.O.A.C.O. Wyraziła też nadzieję, że uwaga, jaką przyciąga papieska wizyta w Iraku, może zaowocować także większą pomocą dla wiosek w północnym Iraku, zwłaszcza w zakresie tworzenia miejsc pracy. „To wielki problem Iraku, bo przecież ludzie muszą jakoś zarobić na życie” – stwierdziła. Jednocześnie Lynch zaapelowała do rządów krajów zachodnich, aby nie sądziły, że wszystko jest już załatwione, bo w Iraku „nadal jest wiele potrzeb i wiele do zrobienia”. Dwie najważniejsze kwestie, to bezpieczeństwo i perspektywy na przyszłość, aby chrześcijanie mogli powrócić do swych domów.

Głównym zadaniem R.O.A.C.O. jest materialne i duchowe wspieranie katolickich Kościołów wschodnich, których wyznawcy, oceniani na ponad 20 mln, mieszkają w większości w krajach, w których przeważają inne religie, głównie islam. W skład R.O.A.C.O wchodzą katolickie organizacje pomocy z US, Holandii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii i Francji oraz Caritas Internationalis, Zakon Rycerzy Bożego Grobu z Jerozolimy (bożogrobcy) , Papieskie Dzieła Misyjne, czy Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie z siedzibą w niemieckim Königstein.

ekai.pl

Wiadomości

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

"Mamy prawo przetrwać jako naród". Vox zapowiada deportacje milionów imigrantów

Wisienka na torcie: po zwycięstwie gratulacje od gwiazdy "Przyjaciół"

Uraczyła ich wołowiną z grzybkami. Usłyszała wyrok

Murcja: kolejna noc starć z imigrantami w Torre Pacheco

Najnowsze

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa