Przejdź do treści
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
18:55 Rzym: Prezydent Andrzej Duda z Małżonką przybyli do stolicy Włoch, gdzie złożyli kwiaty na grobie Papieża Franciszka - w niedzielę w Watykanie wezmą udział w Mszy św. inaugurującej pontyfikat Leona XIV
18:30 Departament Stanu USA: Sekretarz Stanu M. Rubio wezwał w rozmowie z Ławrowem do natychmiastowego rozejmu
16:36 Finlandia: W miejscowości Eura doszło do zderzenia dwóch helikopterów - w maszynach znajdowało się pięć osób
15:20 Policja: Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, głównie w internecie
14:39 Rumunia: Lider prawicowej partii AUR i kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii George Simion ogłosił na dzień przed drugą turą głosowania, że zamyka swoje konta na TikToku i Facebooku. Uzasadnił decyzję szacunkiem dla ciszy wyborczej
14:02 Anglia: Trwa obława na nożownika, który ranił 5 osób w Londynie. Ofiary z ranami kłutymi trafiły do szpitala
13:40 Od soboty przez około dwa tygodnie remontowany będzie węzeł Poznań-Wschód na skrzyżowaniu trasy A2 z drogą ekspresową S5 od strony Bydgoszczy. W związku z pracami drogowcy zamknęli w tym miejscu wjazd na autostradę A2
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Papież w Iraku. Wizyta budzi nadzieję tamtejszych chrześcijan

Źródło: Fot. KAI/AHMAD AL-RUBAYE/AFP/East News

Wizyta papieża w zamieszkanym przez większość szyitów Iraku może zmienić świadomość wokół obecności i ważnej roli chrześcijan w tym kraju. Podkreśliła to w rozmowie z portalem Vatican News Regina Lynch, dyrektorka projektu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). W grupie osób towarzyszących w papieskiej podróży reprezentuje ona Stowarzyszenie Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (R.O.A.C.O).

Lynch przypomniała, że w czerwcu 2019, podczas audiencji dla przedstawicieli tego stowarzyszenia, papież wyraził nadzieję, że wkrótce Irak „spojrzy w przyszłość i osiągnie pokojowy udział wszystkich swoich członków - także religii - w budowaniu wspólnego dobra, zamiast popadać z powrotem w napięcia, wynikające z nierozwiązanych nigdy w sposób prawidłowy konfliktów władz regionalnych”.

- Praca chrześcijan w Iraku leży w interesie dobra całego społeczeństwa irackiego - powiedziała Lynch . Wyraziła jednocześnie nadzieję, że dla irackiego rządu wizyta papieża stanie się impulsem, aby tej poważnie zdziesiątkowanej mniejszości religijnej zapewnić bezpieczeństwo, infrastrukturę i pracę.

Zwiększyć społeczną świadomość

Po odbudowie zniszczonych domów chrześcijan katolickie organizacje pomocy, w tym bardzo zaangażowana PKWP, wchodzą teraz w nową fazę pomocy Kościołowi lokalnemu. Chodzi o to aby, obok odnawiania struktur kościelnych, pomóc wiernym w ich decyzji pozostania w kraju, a innych zachęcić do powrotu. W tym kontekście Lynch poinformowała, że w tym samym czasie, gdy papież odbywa wizytę Iraku, PKWP uruchomiła nowy, duży projekt wspierający młodych chrześcijan. W ciągu najbliższych czterech lat zostaną sfinansowane stypendia w wysokości 1,5 mln euro dla 150 studentów Katolickiego Uniwersytetu w Erbilu (CUE), stolicy Autonomicznego Regionu Kurdystanu.

- Mam wielką nadzieję, że chrześcijanie, którzy tak wiele ucierpieli i czuli się pozostawieni samym sobie, teraz czują solidarność Kościoła powszechnego - powiedziała przedstawicielka R.O.A.C.O. Dodała, że wizyta papieża zwłaszcza teraz, w czasie pandemii koronawirusa, jest wielkim znakiem solidarności. Lynch ma również nadzieję, że wizyta papieska zwiększy społeczną świadomość tego, kim są chrześcijanie w Iraku. Często spotykanym stereotypem jest to, że są oni imigrantami z zachodu, natomiast całkowicie ignorowany jest fakt, że chrześcijanie są obecni w Iraku od I wieku n.e.

– Wierzę, że wizyta papieża doprowadzi do poznania i zrozumienia, wzbudzi zainteresowanie wśród ludności. Tak wiele mówi się i pisze o tej podróży w mediach w Iraku. To daje nadzieję i może iść w kierunku, w którym chrześcijanie wreszcie będą mieli takie same prawa obywatelskie, jak wszyscy inni Irakijczycy. To byłoby bardzo ważne – powiedziała Lynch.

Odbudować kościoły

Pomoc Kościołowi w Potrzebie koncentruje się obecnie na odbudowie struktur kościelnych. „Koncentrujemy się na odbudowie kościołów, klasztorów, przedszkoli, salek parafialnych, a więc placówek bardzo ważnych na Bliskim Wschodzie” - podkreśliła Lynch. Dodała, że w tych projektach aktywnie uczestniczą też inne katolickie dzieła pomocy – członkowie R.O.A.C.O np. missio, Misereor czy Caritas. Szczególnie ważne jest wspieranie projektów dotyczących infrastruktury, tworzenia miejsc pracy. „Te rzeczy powinny być realizowane przez państwo, rząd, a nie przez agencje pomocowe. Jednak w chwili obecnej tworzenie tej infrastruktury i udzielanie pomocy w rozwoju nadal należy do organizacji charytatywnych” - zaznaczyła Lynch.

– Myślę, że dla chrześcijan, którzy będą wracali, lub którzy mieszkają w Irbilu i chcą wrócić do swoich wiosek, ważną sprawą jest większe bezpieczeństwo, bardziej stabilna sytuacja - powiedziała reprezentantka R.O.A.C.O. Wyraziła też nadzieję, że uwaga, jaką przyciąga papieska wizyta w Iraku, może zaowocować także większą pomocą dla wiosek w północnym Iraku, zwłaszcza w zakresie tworzenia miejsc pracy. „To wielki problem Iraku, bo przecież ludzie muszą jakoś zarobić na życie” – stwierdziła. Jednocześnie Lynch zaapelowała do rządów krajów zachodnich, aby nie sądziły, że wszystko jest już załatwione, bo w Iraku „nadal jest wiele potrzeb i wiele do zrobienia”. Dwie najważniejsze kwestie, to bezpieczeństwo i perspektywy na przyszłość, aby chrześcijanie mogli powrócić do swych domów.

Głównym zadaniem R.O.A.C.O. jest materialne i duchowe wspieranie katolickich Kościołów wschodnich, których wyznawcy, oceniani na ponad 20 mln, mieszkają w większości w krajach, w których przeważają inne religie, głównie islam. W skład R.O.A.C.O wchodzą katolickie organizacje pomocy z US, Holandii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii i Francji oraz Caritas Internationalis, Zakon Rycerzy Bożego Grobu z Jerozolimy (bożogrobcy) , Papieskie Dzieła Misyjne, czy Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie z siedzibą w niemieckim Königstein.

ekai.pl

Wiadomości

Cisza wyborcza: internet głównym źródłem wykroczeń

Leon XIV: indoktrynacja jest niemoralna

Andrzej Duda w Rzymie. Prezydent oddał hołd Papieżowi Franciszkowi

Trump zapowiada rozmowy z Putinem i Zełenskim

Prof. Cenckiewicz po wygranej z Wałęsą: „Prawda zwyciężyła”

Warzocha: Ruch Obrony Granic to odpowiedź na bezruch ze strony władz

Zanim psycholog poda rękę, musisz wybrać swój zaimek. Brytyjski formularz, który zniechęca do terapii

Pokazano Pierścień Rybaka. Leon XIV włoży go w dniu inauguracji

Sachajko: Bodnar chce zacementować władzę sądowniczą

Polonia w USA głosuje w wyborach prezydenckich

Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina

W Krakowie ruszył „Marsz Równości”. Spodziewane utrudnienia dla kierowców

Piotr Bakun: Sondaże to manipulacja! Cisza wyborcza powinna obowiązywać wcześniej.

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Prezydent Andrzej Duda przesyła życzenia

Simion zamyka przed wyborami konto na TikToku i Facebooku. Wiemy dlaczego

Najnowsze

Cisza wyborcza: internet głównym źródłem wykroczeń

Prof. Cenckiewicz po wygranej z Wałęsą: „Prawda zwyciężyła”

Warzocha: Ruch Obrony Granic to odpowiedź na bezruch ze strony władz

Zanim psycholog poda rękę, musisz wybrać swój zaimek. Brytyjski formularz, który zniechęca do terapii

Pokazano Pierścień Rybaka. Leon XIV włoży go w dniu inauguracji

Leon XIV: indoktrynacja jest niemoralna

Andrzej Duda w Rzymie. Prezydent oddał hołd Papieżowi Franciszkowi

Trump zapowiada rozmowy z Putinem i Zełenskim