Papież: potrzeba chrześcijan światłych, ale przede wszystkim jaśniejących

Artykuł
Papież Franciszek odbywa pielgrzymkę do Cypru
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Na największym stadionie Cypru, w stolicy tego kraju Nikozji, papież Franciszek odprawił w piątek mszę, w której uczestniczyło około 10 tysięcy osób. „Potrzeba chrześcijan światłych, ale przede wszystkim jaśniejących” - mówił papież w homilii.

Na mszy oprócz wiernych z cypryjskiej mniejszości katolickiej obecni też byli mieszkający na wyspie imigranci z różnych krajów. Liczną grupę uczestników stanowili Filipińczycy. Na jednej z trybun powiewała flaga izraelska. Obecni byli też żołnierze z misji ONZ, patrolującej strefę buforową na wyspie, której północna część jest pod kontrolą Turcji.

W homilii na stadionie GSP papież mówił, że w mrokach historii Jezus jest światłem, które „rozświetla noce serca i świata, pokonuje ciemności i przezwycięża wszelką ślepotę”. „My również jesteśmy wędrowcami, często pogrążonymi w ciemnościach życia” - zauważył.

Jezus jest lekarzem

Franciszek podkreślił, że często pojawia się opór przed pójściem do Jezusa i dominuje postawa zamknięcia w sobie, by „pozostać samym ze swoimi ciemnościami, trochę się nad sobą użalać, przyjmując złe towarzystwo smutku”.

„Lekarzem jest Jezus” - podkreślił.

Papież wskazywał wiernym: „W obliczu każdej osobistej ciemności i osobistych wyzwań, jakie przed nami stoją w Kościele i społeczeństwie, jesteśmy wezwani do odnawiania braterstwa”.

Znaczenie jedności

„Jeśli będziemy podzieleni między sobą, jeśli każdy będzie myślał tylko o sobie lub o swojej grupie, jeśli nie będziemy się jednoczyli, rozmawiali, ani nie będziemy szli zjednoczeni, to nie będziemy mogli zostać w pełni uzdrowieni z naszych ślepot” - ostrzegł.

Franciszek apelował do wiernych, aby zawsze mogli być razem, zjednoczeni i w ten sposób szli naprzód z radością jako bracia chrześcijanie. Zaznaczył, że znakiem rozpoznawczym chrześcijanina powinna być „nie dająca się powstrzymać radość Ewangelii”.

„Nie chodzi tu o prozelityzm, ale o świadectwo; nie o moralizowanie, które osądza, ale o miłosierdzie, które bierze w ramiona; nie o kult zewnętrzny, ale o przeżywaną miłość” - wyjaśnił papież.

Na zakończenie mszy wyznał: „Tutaj, na Cyprze oddycham trochę atmosferą typową dla Ziemi Świętej, gdzie pielgrzyma ubogacają starożytność i różnorodność tradycji chrześcijańskich”.

Franciszek mówił, że myśl kieruje do migrantów i podkreślił, że spotka się z nimi jeszcze w piątek. Będzie to popołudniowe spotkanie na modlitwie ekumenicznej w kościele parafialnym Świętego Krzyża.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy