Papież apeluje o uregulowanie rynków finansowych. Franciszek chce, by służyły ludziom

Artykuł
Papież mówił o tym w nagraniu z prezentacją intencji modlitw na maj
Fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL

Papież chce uregulowania rynków finansowych na świecie tak, by służyły ludziom. Franciszek uznał spekulacje finansowe za niebezpieczne i nie do przyjęcia.

- Podczas gdy realna gospodarka ta, która tworzy pracę, jest w kryzysie, a tyle ludzi jest bezrobotnych, rynki finansowe nie były nigdy wcześniej tak przerośnięte, jak są teraz - powiedział papież w rozpowszechnionym przez Watykan wideo Światowej Sieci Modlitwy.

- Jakże daleko świat wielkich finansów jest od życia większości osób. Finanse, jeśli nie są uregulowane, stają się czystą spekulacją podsycaną przez politykę monetarną - oświadczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że taka sytuacja jest niebezpieczna.

- Aby nie dopuścić do tego, by ubodzy znów ponosili konsekwencje tego, należy w sposób surowy uregulować przepisami spekulację finansową; spekulację - chcę podkreślić to sformułowanie - zaznaczył papież.

- Niech finanse będą narzędziem służby, by służyły osobom i troszczyły się o wspólny dom - dodał.

- Mamy jeszcze czas na to, by wprowadzić proces globalnych zmian i wcielić w życie gospodarkę inną, bardziej sprawiedliwą, włączającą, zrównoważoną, która nie zostawi z tyłu nikogo. Zróbmy to. I módlmy się o to, by odpowiedzialni za finanse współpracowali z rządami na rzecz uregulowania rynków finansowych i ochrony zagrożonych obywateli - zaapelował Franciszek.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy