Papież: Nominacja kardynalska to nie awans, honor ani odznaczenie

Artykuł
wikipedia/Edgar Jiménez/CC-BY-SA 2.0

Papież Franciszek napisał list skierowany do 19 mianowanych kardynałów. Zaznaczył w nim, że otrzymania tego tytułu nie powinni traktować jako awansu, honoru, czy odznaczenia. Nowi kardynałowie mają z pokorą przyjąć nominację i potraktować ją jako „posługę, która wymaga szerszego spojrzenia i wielkiego serca”.

Papież Franciszek przestrzegał przed „świętowaniem obcym ewangelicznemu duchowi surowości, skromności i ubóstwa”. „To jest po prostu posługa, która wymaga szerszego spojrzenia i wielkiego serca” – napisał papież do dostojników.

Zachęcił także nowych kardynałów do „uniżenia i pokory”. „Proszę o przyjęcie tej nominacji z prostotą i pokorą serca” – podkreślił Franciszek.

Od lat wśród kardynałów panował zwyczaj, że po otrzymaniu tej godności w czasie konsystorza wydawało w Rzymie z tej okazji ogromne przyjęcia, niekiedy nawet dla kilkuset osób. Jednak, znany z umiłowania skromności, papież zachęca do zerwania z takimi praktykami.

Wśród kardynałów nominatów z całego świata, pierwszych mianowanych przez Franciszka, jest nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolin, prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard Ludwig Mueller, nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa Beniamino Stella, sekretarz generalny synodu biskupów Lorenzo Baldisseri. Kardynałami będą też między innymi: arcybiskup Westminsteru Vincent Nichols, metropolita Managui w Nikaragui Leopoldo Jose Brenes Solorzano, arcybiskup Quebecu w Kanadzie Gerald Cyprien Lacroix.

Lista nazwisk , ogłoszona w niedzielę przez papieża w niedzielę, zawiera w większości nazwiska przedstawicieli Kościoła z biedniejszych części świata. Godności tej nie otrzymali niektórzy czekający na nią dostojnicy z zachodnich metropolii.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy