Papieska instytucja wzywa aby przezwyciężyć "szczepionkowy nacjonalizm". Światu grozi nowy apartheid

Artykuł
Szczepionki
gettyimages

Papieska Akademia Życia wezwała wszystkie państwa na świecie do przezwyciężenia „szczepionkowego nacjonalizmu”. Instytucja podkreśliła, że szczepienia są dobrem wspólnym wszystkich i należy w nich unikać opóźnień, szczególnie w krajach najuboższych.

Kierujący Papieską Akademią abp Vincenzo Paglia apeluje o niepozostawianie nikogo w szczepionkowym tyle. Jak wskazuje wynika to z fundamentalnego wymogu sumienia. Zauważa, że pojawiające się podczas produkcji i dystrybucji szczepionek poważne problemy można pokonać jedynie wprowadzając przejrzysty system współpracy.

– Narasta konkurencja i nasilają się wzajemne antagonizmy, co grozi pogłębieniem istniejących niesprawiedliwości – podkreślił abp Paglia.

Abp Vincenzo Paglia zaznaczył, że „nasz głos to krzyk alarmowy, ponieważ trwa prawdziwy wyścig o zdobycie jak największej liczby szczepionek.

– Niektórzy nazywają to wręcz szczepionkowym apartheidem. Jest całkiem jasne, że kraje bogate zapewniły sobie dawki, niektóre nawet ilość przekraczającą ich bieżące potrzeby, podczas gdy w krajach biedniejszych wszystko jest straszliwie spóźnione – powiedział szef Papieskiej Akademii.

vaty_670_02

– Istnieje pilna konieczność jak najszybszego przeprowadzenia szczepień, a co za tym idzie rozprowadzenia szczepionki. Spowodowane jest to również pojawianiem się nowych mutacji wirusa w różnych częściach świata. Patrząc na gromadzenie dawek i konieczność szczepień widzimy niestety szaloną przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi, a nawet między krajami w obrębie tego samego bogatego świata – dodał abp Paglia.

– Stąd nasze wołanie – powiedział duchowny. I zaapelował: Bądźmy uważni, ponieważ pilne rozprowadzenie szczepionki wymaga skoku jakościowego zarówno w jej produkcji, jak dystrybucji – stwierdził abp w wypowiedzi dla papieskiej rozgłośni.

Prezes Papieskiej Akademii Życia wskazuje, że rzeczą nie do pomyślenia jest to, iż kraje ubogie otrzymają szczepionkę z opóźnieniem, ponieważ jej dawki zostaną wykupione przez kraje bogate.

Źródło: vaticannews.va

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy