Pandemia bezlitosna dla policjantów. Przetrzebiła szeregi mundurowych

Artykuł
obecnie ok. 40 policjantów choruje na SARS-CoV-2
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Od początku pandemii na kwarantannie przebywało ponad 38,7 tys. funkcjonariuszy, zachorowało na COVID ponad 23,1 tys. policjantów, a 21 niestety choroba pokonała – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Dodał, że obecnie na koronawiursa choruje około 40 policjantów.

Rzecznik KGP podkreślił, że policjanci cały czas wykonują dodatkowe zadania związane ze zwalczaniem pandemii. – Każdego dnia m.in. kontrolujemy osoby skierowane na kwarantannę, obecnie to ok. 47 tys. osób kontrolowanych codziennie, a od początku epidemii takich kontroli przeprowadziliśmy już ponad 74,6 miliona – poinformował inspektor Mariusz Ciarka.

Wskazał, że obecnie ok. 40 policjantów choruje na SARS-CoV-2. – Cieszy to i pozwala optymistycznie patrzeć na przyszłość, bo pamiętamy przecież, kiedy jednocześnie chorowało i przebywało na kwarantannie nawet 2 tys. funkcjonariuszy – przypomniał policjant.

Przekazał, że od początku pandemii na kwarantannie przebywało ponad 38,7 tys. funkcjonariuszy, zachorowało na Covid-19 ponad 23,1 tys. policjantów, a 21 niestety choroba pokonała. – Jak widać, obecnie sytuacja uległa znacznej poprawie, na co wpływ miały zapewne również szczepienia Polaków, w tym funkcjonariuszy służb mundurowych – zaznaczył.

Zawieszone procedury doboru do Policji

– Mimo ciężkiego 2020 roku, kiedy ze względu na pandemię przez kilka miesięcy zawieszone były procedury doboru do Policji oraz szkolenia, a wielu policjantów chorowało lub było skierowanych na kwarantanny, udało się nam znacznie poprawić stan etatowy polskiej Policji. To powinno wpłynąć na znaczne odciążenie i tak już bardzo obciążonych policjantów, którzy pełniąc służbę m.in. wykonywali zadania kolegów i koleżanek, którzy chorowali – wyjawił.

Podał, że 1 czerwca służbę w polskiej policji pełni 97 743 policjantów. – A więc stan faktyczny zatrudnionych funkcjonariuszy jest większy niż choćby w latach 2010-2013 i podobny do lat następnych – dodał.

– W bieżącym roku planujemy jeszcze dodatkowe przyjęcia kandydatów oraz maksymalne zwiększenie liczby przeprowadzanych kursów podstawowych, dostosowując się do sytuacji epidemiologicznej – zapowiedział rzecznik KGP.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy