„Pana twórczość jest ważnym wkładem w rozwój polskiej kultury". Prezydent złożył życzenia Koniecznemu

Artykuł
Fot. Twitter/tadeusz60

- Z okazji Pana osiemdziesiątych piątych urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy najwyższego uznania dla Pana wspaniałego dorobku artystycznego, a także gorące podziękowania za lata pracy twórczej, których owocem są dzieła na trwałe wpisane w krajobraz polskiej piosenki, polskiego teatru i polskiego filmu – napisał prezydent Andrzej Duda do Zygmunta Koniecznego.

- Współpracując z najwybitniejszymi polskimi artystami i reżyserami, stworzył Pan dzieła wyjątkowe i niezapomniane, z których wiele dotyka spraw ważnych dla naszej tożsamości. Pana wyjątkowy styl i wyrafinowanie sprawiły, że Pana utwory nie tylko przeszły do historii, ale też wyznaczały standardy i kształtowały muzyczne gusta nie tylko krakowskiej publiczności - wskazał prezydent.

Prezydent RP zauważył, że w historii teatru zapisały się spektakle, do których Zygmunt Konieczny napisał muzykę.

- Są wśród nich największe arcydzieła światowej i polskiej dramaturgii, w tym pomniki naszej narodowej literatury takie jak »Dziady« Adama Mickiewicza czy »Noc listopadowa« Stanisława Wyspiańskiego. Niezapomniane piosenki śpiewane przez Ewę Demarczyk wciąż poruszają serca i umysły słuchaczy, a stworzona przez Pana muzyka do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych jest nie tylko ich muzyczną ilustracją, ale przykładem sztuki wydobywania głębi z żywego filmowego obrazu. Niezwykle poruszające są też Pana dzieła nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego czy ks. Jana Twardowskiego - zwrócił uwagę prezydent.

ZOBACZ: Ewa Demarczyk mówiła przez wiersze, nigdy prywatnie – mija 80. rocznica urodzin artystki

- Niech świadomość tego, jak wiele pozytywnych uczuć towarzyszy słuchaniu Pańskich utworów, będzie dla Pana źródłem radości i poczucia wielkiej satysfakcji - zakończył Andrzej Duda.

Wielka postać w polskiej kulturze 

Zygmunt Konieczny to polski kompozytor, twórca polskiej piosenki literackiej, autor muzyki teatralnej i filmowej. Urodził się 3 stycznia 1937 roku w Krakowie. Debiutował w 1959 roku w krakowskim kabarecie Piwnica pod Baranami. Skomponował wiele piosenek dla wykonawców "Piwnicy", zwłaszcza dla Ewy Demarczyk, z którą współpracował od 1962. W jej repertuarze znalazły się m.in. takie piosenki Koniecznego jak: "Karuzela z madonnami", "Tomaszów", "Grande Valse Brillante", "Groszki i róże". Najbardziej był związany ze Starym Teatrem w Krakowie, dla którego napisał sporo ważnych partytur, z "Nocą listopadową" na czele. Konieczny jest także twórcą muzyki do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych.

Źródło: Facebook.com/prezydentpl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy