Pałkiewicz rozważa zrzeczenie się polskiego obywatelstwa

Artykuł
Cezary Piwowarski/CC

- Po tym wszystkim, co zrobiłem dla mojego kraju, pomówienia schizofrenicznych rusofobów są poniżeniem nie tylko dla mnie, ale może przede wszystkim dla Rzeczypospolitej - powiedział podróżnik Jacek Pałkiewicz, komentując możliwe przyczyny, dla których nie otrzymuje polskich odznaczeń.

Żaden z trzech wniosków do prezydenta Polski o odznaczenie podróżnika Jacka Pałkiewicza nie został rozpatrzony pozytywnie. Nieoficjalne źródła "Rzeczpospolitej" podają, że przyczyną może być to, że w latach 90. Pałkiewicz szkolił żołnierzy specnazu. Wśród zagranicznych odznaczeń dla Pałkiewicza znajduje się m.in. Order Zasługi Republiki Włoskiej (najwyższe odznaczenie w tym kraju) i krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża - przyp. red.), który otrzymał od papieża Benedykta XVI w 2010 roku.

W Polsce po raz pierwszy wniosek o odznaczenie Pałkiewicza pojawił się w maju 2012 roku. Złożył go marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. – Dzięki temu, że Pałkiewicz został ambasadorem Warmii i Mazur, nasz region znalazł się w ścisłym finale (akcji 7 Nowych Cudów Natury - przyp. red.) jako jeden z czterech regionów w Europie – powiedział Protas. – W mojej opinii przysłużył się promocji całej Polski. Dlatego wystąpiłem o odznaczenie - uzasadnił.

Wniosek został jednak odrzucony przez Kancelarię Prezydenta, bez uzasadnienia tej decyzji. Również w maju 2012 roku został złożony wniosek o odznaczenie Pałkiewicza Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wnioskodawcą był minister kultury Bogdan Zdrojewski, patronujący m.in. uroczystościom odsłonięcia w Peru obelisku upamiętniającego odkrycie przez Pałkiewicza źródła Amazonki. Zdrojewski podkreślał, że osiągnięcie Pałkiewicza było „szczególnie niezwykłym w globalnym wymiarze, dobitnie podkreślającym rolę, jaką odgrywała i wciąż odgrywa Polska na mapie świata".

Jednak także ten wniosek został negatywnie rozpatrzony przez Kancelarię Prezydenta. O odznaczenie Pałkiewicza Orderem Odrodzenia Polski starał się także Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Jego wniosek, z czerwca bieżącego roku informował, że Pałkiewicz samotnie pokonał w szalupie ratunkowej Atlantyk oraz odkrył źródła Amazonki. Kozłowski podkreślił również zaangażowanie podróżnika w akcję pomocy dla Polski podczas trwania stanu wojennego. Ta prośba została jednak także zopiniowana negatywnie.

Według ustaleń "Rzeczpospolitej", prezydent Lech Kaczyński chciał nadać Pałkiewiczowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Było to dwa tygodnie przed katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Pałkiewicz twierdzi, że pod koniec marca 2010 r. dzwoniono do niego z Kancelarii Prezydenta. – Nie wiem, czy chodziło o przyznanie mi orderu. Pytano tylko, czy będę w kwietniu w Warszawie, bo prezydent ma dla mnie niespodziankę. Potem żadnych telefonów nie było - wyznał Pałkiewicz.

– Jest mi po ludzku przykro. Ale nie przywiązuję do tego większej wagi. Już dziesięć lat temu, gdy brałem udział w rządowych misjach w Iraku, obiecywano mi, jeśli wrócę, wysokie odznaczenia państwowe, a potem o tym zapomniano – powiedział Pałkiewicz. Według ustaleń "Rzeczpospolitej" tym, co blokuje dezycję o odznaczeniu słynnego podróżnika w Polsce może być jego zaangażowanie w latach 90. w szkolenia żołnierzy rosyjskiego specnazu. – To może być powód, dla którego pomija się jego nazwisko przy odznaczeniach – powiedział jeden z pracowników Kancelarii Prezydenta.

Pałkiewicz podkreśla, że szkolenia, które prowadził były międzynarodowe i przeznaczone dla jednostek specjalnych koalicji antyterrorystycznej. Uczestniczyli w nich żołnierze GROM, funkcjonariusze policji i straży granicznej oraz operatorzy kilku państw NATO.

– Jako patriota cenię sobie wzmocnienie mojego państwa i jestem dumny, że mogłem wnieść skromny wkład w przeciwdziałanie światowemu zagrożeniu. Po tym wszystkim, co zrobiłem dla mojego kraju, pomówienia schizofrenicznych rusofobów z wysokiego organu kolegialnego, ich chorobliwa nienawiść do wszystkiego, co rosyjskie, są poniżeniem nie tylko dla mnie, ale może przede wszystkim dla Rzeczypospolitej - powiedział Pałkiewicz, dodając, że słysząc takie oskarżenia rozważa zrzeczenie się polskiego obywatelstwa.

Źródło: rp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy