Palikot: Osłabienie Nowaka oznacza wzmocnienie grupy Schetyny

Artykuł

- Kolejny odcinek serialu o kryzysie PO, element wewnętrznej gry w tej partii - tak dymisję Sławomira Nowaka z funkcji ministra transportu skomentował lider Twojego Ruchu Janusz Palikot. Jak ocenił, rząd Donaldowi Tuskowi zaczęli rekonstruować prokuratorzy.

- W tej wewnętrznej walce między Tuskiem a Schetyną ekipa Schetyny strzeliła gola i jest 1:1 po wyborach na Dolnym Śląsku, kiedy gola Schetynie strzelił Tusk. Tyle tylko, że wewnętrzne rozgrywki w PO mało nas obchodzą, bo co z tego, że udało się Schetynie złapać Nowaka za zegarek? - pytał Palikot. Jak stwierdził, osłabienie Nowaka oznacza osłabienie Tuska, a wzmocnienie grupy Schetyny. - Głównym problemem, jaki mamy, jest problem jakości rządzenia. Zamiast poprawiać tę jakość rządzenia, w lepszy sposób wydawać pieniądze na infrastrukturę, mamy kolejny element wewnętrznej gry - powiedział lider TR. - To kolejny odcinek kryzysu, w którym tkwi PO, można powiedzieć, że to już jest taki brazylijski serial na temat problemów wewnętrznych PO - ocenił.

Zdaniem Palikota rząd Donaldowi Tuskowi zaczęli rekonstruować prokuratorzy. Pytany, który z ministrów będzie następny, odpowiedział: - W zasadzie łatwiej byłoby wymienić tych, którzy zostaną, wydaje się, że zostanie (szef MSZ) Radosław Sikorski i (szef MON Tomasz) Siemoniak, a cała reszta jest prawdopodobnie w jakimś stopniu do wymiany. Polityk przypomniał też, że klub Twojego Ruchu „złożył zlecenie do szefa NIK o objęcie kompleksową kontrolą wszystkich przetargów zorganizowanych przez ministerstwo (transportu-PAP), zarówno za kadencji Cezarego Grabarczyka, jak i ministra Nowaka”. Jak powiedział: - Zegarek jest tylko symbolem nieprawidłowości, które tam (w ministerstwie transportu) może miały miejsce. Palikot zaznaczył, że w związku z tym, że państwo wydało ponad 100 mld zł na infrastrukturę, jest wiele zastrzeżeń, co do różnych jej elementów.

Palikot przekonywał, że kompleksowa kontrola powinna wyjaśnić „wszystko od początku, dlaczego te przetargi tak się odbywały, dlaczego niektóre się nie udały, dlaczego przenoszono niektóre inwestycje z Łodzi do Gdańska po zmianie ministrów”. - Będziemy oczekiwali od szefa NIK objęcia ministerstwa transportu i tych przetargów taką kontrolą - powiedział lider TR.

Premier poinformował, że minister transportu Sławomir Nowak złożył na jego ręce dymisję ze sprawowanego urzędu, a on tę dymisję przyjmuje. Jak podkreślił, dymisja ma związek z wnioskiem prokuratury o uchylenie Nowakowi immunitetu. Według śledczych Nowak świadomie nie wykazał w oświadczeniach majątkowych drogiego zegarka.

mk, PAP, fot. Piotr Drabik/CC 

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy