Palikot: Nieszczęściem polskiego rolnictwa jest PSL

Artykuł
Piotr Drabik/ flickr.com/ CC

Dziś w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się dyskusja dotycząca propozycji Twojego Ruchu (TR) dla rolnictwa. Uczestniczył w niej m.in. szef partii Janusz Palikot.

Dobrze ukierunkowane wydawanie pieniędzy z UE, połączenie ZUS i KRUS, wsparcie dla tworzenia spółdzielni przetwórstwa spożywczego i grup producenckich - to niektóre z propozycji TR dla rolnictwa.

Jedną z propozycji TR jest połącznie ZUS i KRUS, tak aby ubezpieczeniami społecznymi w Polsce zajmował się jedna instytucja. Palikot powiedział na konferencji prasowej, że jego partia proponuje objęcie bogatych rolników stawkami takimi jak innych ubezpieczonych, a w stosunku do mniej zarabiających chce utrzymania tych z obecnego systemu opłat.

Kolejna propozycja TR dotyczy połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz umożliwienia prawa taniego zakupu państwowych gruntów przez najmniejsze gospodarstwa.

Twój Ruch uważa, że państwo powinno wspierać powstawanie wiejskich spółdzielni przetwórstwa spożywczego oraz grup producenckich, dzięki którym polscy rolnicy przestaną być dostawcami surowca dla zagranicznego przemysłu spożywczego, a sami będą dostawcami wysokiej jakości produktów. To - zaznacza Palikot - będzie oznaczało wyższe zyski i uniezależnienie rolnictwa od koniunktury na rynku.

Według szefa TR drogą do tego powinna być m.in. dobrze ukierunkowana polityka wykorzystywania środków europejskich na wspieranie modernizacji i restrukturyzacji rolnictwa.

Palikot ocenił też, że "nieszczęściem polskiego rolnictwa" jest Polskie Stronnictwo Ludowe, które - według szefa TR - "od wielu, wielu lat konsekwentnie konserwuje, marginalizuje i trzyma w pewnym zacofaniu polskie rolnictwo”. Palikot stwierdził, że w kolejnych ekipach rządowych "okupuje" różnego rodzaju agencje obsadzając je swoimi ludźmi, że jest partią, w której wszyscy członkowie znaleźli zatrudnienie organizacjach podległych resortom będącym w gestii PSL.

- Trzeba wreszcie z tym skończyć, nie dość, że jest to patologiczne, to ponieważ, że jest to bezkarne, to ta choroba jaką jest Polskie Stronnictwo Ludowe atakuje wszystkich, którzy z nimi przebywają, i SLD zapłaciło cenę takiego funkcjonowania i Platforma Obywatelska płaci cenę takiego funkcjonowania – mówił Palikot.

Z Gorzowa Wielkopolskiego Janusz Palikot uda się do Poznania, gdzie w niedzielę weźmie udział w wyborczym zjeździe wojewódzkim Twojego Ruchu, a także kolejnego panelu dyskusyjnego – w tym przypadku poświęconego polityce europejskiej. Palikot zapowiedział, że ostateczny kształt programu jego partii zostanie ogłoszony w styczniu przyszłego roku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy