Pałac prezydencki z herbem powstańców styczniowych. Kluby GP zapraszają na uroczystości

Artykuł
Pałac prezydencki przypomina o rocznicy wielkiego zrywu narodowego
Fot. Twitter/Andrzej Duda

„Trzy symbole na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Orzeł, Pogoń i Archanioł Michał. Dziś rocznica wybuchu powstania styczniowego. Za Naszą i Waszą Wolność!” - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Z okazji 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono w sobotę herb powstańców.

Z tej też okazji Gazeta Polska i Bielańsko-Żoliborski Klub GP zapraszają na uroczystość uczczenia rocznicy wybuchu powstania. 23 stycznia o godz. 12.30 w kościele pw. Świętego Jozafata (Warszawa, ul. Powązkowska 90) odbędzie się Msza Święta w intencji powstańców styczniowych oraz Ojczyzny. Następnie kondukt uda się do Kwatery Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Wojskowym, gdzie, w asyście Wojska Polskiego, zebrani oddadzą hołd poległym i pomordowanym powstańcom.

Powstanie styczniowe było największym zrywem niepodległościowym XIX w. Rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. od ogłoszenia Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego. Swoim zasięgiem objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.

Czytaj: Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Klub Gazety Polskiej w Warszawie zaprasza na uroczystość

Pierwszym przywódcą powstania był Ludwik Mierosławski. Jednak już po miesiącu utracił tę funkcję. Następnymi dyktatorami byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji i więziony początkowo na Pawiaku, a następnie w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej, został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli 5 sierpnia 1864 r.

Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tysięcy osób.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy