PRZERAŻAJĄCE ZDJĘCIA I NAGRANIA! Lawa płynie ulicami, drogi pękają. ZOBACZ co dzieje się na Hawajach

Artykuł
Wikimedia Commons

Wulkan Kilauea wybuchł w pobliżu osiedla mieszkalnego na największej wyspie na Hawajach. Wprowadzono stan wyjątkowy i zarządzono ewakuacje 1700 mieszkańców. To najsilniejsze trzęsienie ziemi w ciągu 43 lat Hawaii: Tysiące domów bez prądu, lawa z wulkanu Kilauea wyrzucana jest na ulice, drogi pękają, otwierane są schrony ewakuacyjne.

Agencja Obrony Cywilnej poinformowała, że na obszarze, w którym wprowadzono stan wyjątkowy wykryto ekstremalnie wysokie poziomy stężenia dwutlenku siarki. 

Kilauea jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Erupcja nastąpiła po serii trzęsień ziemi, do których doszło w ostatnim czasie. 

wulkan_670

– To brzmi jak silnik odrzutowy - zrelacjonowała mieszkanka Wyspy, Ikaika Marzo w rozmowie z ,,Honolulu Star-Advertiser''.

Zostały otworzone specjalne ośrodki, które mają zapewnić schronienie ewakuowanym.

www_670_01

– Aktywność sejsmiczna jest nadal niezwykle wysoka, więc uważamy, że może to być po prostu początek - powiedział Talmadge Mango, administrator obrony cywilnej hrabstwa Hawaje.

wwwww_670

Centrum Ostrzegawcze Tsunami na Pacyfiku mówi, że trzęsienie nie było wystarczająco silne, by spowodować tsunami, ale kilka raportów stwierdza, że ​​wokół Wielkiej Wyspy były małe fale tsunami.

wybcuh_670

Źródło: Telewizja Republika, Daily Mail, Reuters, AFP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy