PKO BP liderem technologicznym w bankowości elektronicznej. Co nowego? [wideo]

Tomasz Domański 24-06-2022, 12:00
canva.com

7 edycja Kongresu 590 to wielkie wydarzenie z zakresu gospodarki, kultury i nauki. To spotkania z ludźmi. To poznawanie planów, obieranych kierunków. To też okazja do wnikliwego zapoznania się ze strategiami kluczowych z punktu widzenie gospodarki czołowych firm w kraju. Co do zaoferowania swoim klientom ma PKO Bank Polski?

Iwona Duda, prezes PKO BP

Chciałabym Państwa zainteresować tematem banku przyszłości. W jakim kierunku zmierza nasza bankowość? Czy zastanawialiście się Państwo kiedyś, jak będzie wyglądał pieniądz przyszłości albo jak będziemy płacili za swoje zakupy, za usługi, z których korzystamy dla banków nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Poza bieżącymi wyzwaniami związanymi ze ścisłymi regulacjami oraz globalną sytuacją gospodarczą, kluczowym wyzwaniem strategicznym staje się pogodzenie tradycyjnej działalności z nowoczesnością i przede wszystkim znalezienie właściwego tempa tej zmiany.

Banki stoją dziś przed wyzwaniem związanym z jednej strony z koniecznością zapewnienia sprawnie działającej infrastruktury w tradycyjnych kanałach, z których wciąż korzysta znaczna liczba naszych klientów, a z drugiej rozwijania nowoczesnych produktów i kanałów. Kontaktu z klientami cyfrowymi, którzy są digital native.

Zmniejszanie się pierwszej grupy klientów na rzecz drugiej cyfrowej jest zupełnie czymś naturalnym i nieuniknionym. W kolejnych latach proces ten będzie coraz silniej wpływał na kształt bankowości, prowadząc właśnie do ukształtowania banku przyszłości. Bankowość w tym tradycyjnym rozumieniu zmienia się, a jej funkcje coraz częściej przejmują fintechy czy big techy, które wprowadzają różnego rodzaju własne usługi finansowe. Przykładem jest Google czy ostatnio Apple, który wchodzi na rynek płatności odroczonych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że PKO Bank Polski jest pierwszym bankiem na rynku polskim, który testuje obecnie usługę bien PL, czyli odroczonych płatności. Jesteśmy na etapie pilotażu, jeżeli rzeczywiście ten pilotaż wykaże użyteczność taką jaką chcemy osiągnąć, chcemy wejść na rynek z tą usługą na początku jesieni.

Wszystko jednak oczywiście zaczyna się od ludzi od ich kompetencji i kreatywności. Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową całego społeczeństwa w bankach. Jednak ten proces rozpoczął się już dużo wcześniej, a w sytuacji kryzysu epidemicznego nabrał on szybszego tempa. Banki dobrze od dawna wiedzą, że bez kompetencji technologicznych trudno będzie im funkcjonować w nowej rzeczywistości. W praktyce oznacza to walkę o talenty.

Pandemia zmieniła jednak także wymagania wobec pracowników, bo oczekuje się od nich poza technologicznymi cyfrowymi umiejętnościami przygotowania społecznego takiego jak praca w zespole, odpowiednie budowanie relacji, przywództwo. Wymusiła też specyficzne, szczególne umiejętności indywidualne, na przykład takie jak adaptacja, referencja, samorząd zarządzania czy empatia.

Cyberbezpieczeństwo, compliance czy przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy to podstawa działalności banków. Dzięki temu polskie banki są oczywiście bezpieczne, ale dzięki temu mogły też wziąć znaczący udział w cyfryzacji polskiej administracji w zakresie bezpiecznego i prostego potwierdzania tożsamości klientów czy składania wniosków z poziomu bankowości elektronicznej.

Obecnie kilkanaście milionów Polaków nie wychodząc z domu korzysta z usług e-administracji, logując się do niej i potwierdzając swoją tożsamość. Dzięki sektorowi bankowemu to wszystko było możliwe dzięki bliskiej współpracy banków i administracji rządowej. PKO Bank Polski łączy te sektory.

To tak, nawiązując do tematu Kongresu dzisiejszego.Już teraz można także powiedzieć, że sektor bankowy będzie pełnił istotną rolę w realizacji krajowego planu odbudowy. Cyfryzacja stanowi bowiem jeden z głównych obszarów wydatkowania środków w ramach tego programu. Banki mogą zatem pełnić nie tylko tradycyjną rolę pasa transmisyjnego w finansowaniu gospodarki, ale również stanowić ważny ośrodek digitalizacji całego otoczenia gospodarczego.

Przykład takiego współdziałania mieliśmy w trakcie pandemii, wdrażając w ciągu kilku tygodni kolejne tarcze finansowe. Nowoczesna Polska potrzebuje innowacyjnych firm i rozwiązań dla PKO Banku Polskiego lidera rynku finansowego w Polsce jest to szczególne zobowiązanie.

Chcesz zobaczyć lub posłuchać więcej? Wybierz VOD na naszym bezpłatnym kanale YT. Pełne wystąpienie w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy