PILNE! Tusk myślał, że wizami pogrąży PiS, tymczasem zaorał PO. Ziobro ujawnił kompromitujące fakty...

Portal TV Republika, wch 19-09-2023, 19:45
Twitter/Ziobro

Prokuratura podjęła śledztwo w sprawie działań służb konsularnych w latach 2009-2015 - przekazał na wtorkowej konferencji prasowej wiceszef Prokuratury Regionalnej w Warszawie Wojciech Smoleń. Z kolei prokurator generalny, lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro poinformował, że w związku ze sprawą ma być przesłuchany m. in. były szef MSZ w rządzie Tuska Radek Sikorski.

Według wiceszefa PR w Warszawie, do nieprawidłowości miało dochodzić m.in. w konsulatach we Lwowie i Łucku w latach 2008-2009. Miał tam mieć miejsce "proceder korupcyjny". Według Wojciecha Smolenia śledztwo w tej sprawie po notatce Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła Prokuratura Apelacyjna. Sprawa została umorzona w maju 2011 r., teraz śledczy podjęli ją jednak na nowo. - Widać, że przesłuchano jedynie garstkę świadków. Tymczasem po skrupulatnym postępowaniu, na chwilę obecną wytypowaliśmy kilkadziesiąt osób, z czego kilkanaście osób to są osoby kluczowe dla sprawy - mówił prokurator Smoleń.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uzupełnił informację podając, iż "istnieje pismo podpisane przez ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego, z którego wynika, że miał wiedzę na temat informacji wskazujących na nieprawidłowości, możliwe tło korupcyjne zachowań służb konsularnych związanych z wydawaniem wiz". Ziobro zapowiedział, że Sikorski ma zostać przesłuchany.

- Już w styczniu 2012 roku kolejna sprawa trafia do prokuratury, tym razem nie w Warszawie, ale w Bielsku-Białej, gdzie badany jest okres od 2010 do 2012. A więc już po tym, kiedy pan minister Sikorski o tych nieprawidłowościach był informowany. W ramach prowadzonego postępowania ujawniono szeroki proceder wyłudzania wiz i nielegalnego przekraczania granicy w związku z działaniem tych samych konsulatów - dodał polityk Suwerennej Polski.

Źródło: Twitter/Ziobro

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy