PAD: Polska będzie dalej pomagać w walce z pandemią

Artykuł
Andrzej Duda
Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda obiecał w środę podczas organizowanego przez Biały Dom szczytu ds. Covid-19, że Polska będzie nadal nieść pomoc innym krajom w walce z pandemią. Dodał, że Polska chce koordynować pomoc UE dla krajów Partnerstwa Wspólnego.

- To nie tylko kryzys zdrowotny, ale także społeczny i gospodarczy, który ma długofalowy wpływ na wiele aspektów naszego życia. To kryzys, który wymaga ścisłej współpracy każdego z nas. Powiem jasno: Polska nadal będzie wspierać społeczność międzynarodową w walce z koronawirusem i jego szkodliwymi skutkami — powiedział prezydent Duda w przesłaniu wideo wysłanym na wirtualny szczyt na temat Covid-19, organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Andrzej Duda przypomniał o pomocy, której Polska dotychczas udzieliła innym krajom, m.in. w transporcie ich obywateli w obliczu zamykających się granic, dzięki czemu 2 tys. obywateli USA, UE, Japonii, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji i Korei Południowej dotarło do swoich domów.

Polska wysłała 6 mln dawek szczepionek

Prezydent dodał, że Polska pomaga też w kwestii szczepień, poprzez program COVAX oraz w ramach własnych inicjatyw. Podkreślił, że Polska wysłała już 6 mln dawek szczepionek do innych krajów, w tym na Ukrainę, do Wietnamu, Hiszpanii, Australii, Portugalii czy Norwegii.

- Wiemy, że by ratować życie, szczepionki przeciwko Covid-19 muszą być rozdystrybuowane jak najszybciej, zwłaszcza do tych, którzy ich najpilniej potrzebują. Zapewniam, że Polska będzie nadal nieść pomoc — oświadczył.

Prezydent dodał też, że Polska dąży do objęcia roli koordynatora pomocy UE dla krajów Partnerstwa Wschodniego, zaś w ramach Grupy Wyszehradzkiej wspiera w walce z Covid-19 Libię.

Duda: Jesteśmy gotowi połączyć siły

- Wzywam nas wszystkich do udzielenia pomocy ludziom dotkniętym przez pandemię, zwłaszcza w krajach rozwijających się i na obszarach objętych konfliktami. Życie ludzkie ma znaczenie! Jesteśmy gotowi połączyć siły i zrobić wszystko, aby chronić życie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Możecie na nas liczyć! - zakończył Duda.

Polski prezydent był jednym z ok. setki przywódców, którzy wzięli udział w szczycie zwołanym przez Biały Dom. Podczas otwarcia spotkania prezydent USA Joe Biden ogłosił zakup dodatkowych — obok zadeklarowanych wcześniej 500 mln - 600 mln dawek szczepionki Pfizera dla uboższych państw, wzywając inne kraje do podobnych działań.

- Obiecałem — i tę obietnicę realizujemy — że Ameryka będzie arsenałem szczepionek dla świata, tak jak w II wojnie światowej była „arsenałem dla demokracji” - powiedział Joe Biden.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy