Ostatnie pożegnanie Ryszarda Gitisa

Artykuł
Fot. Mirona Hołda

Dziś odbył się pogrzeb Ryszarda Antoniego Gitisa. Był on związany z Klubami Gazety Polskiej oraz dział w podziemiu antykomunistycznym.

Dzisiaj w kaplicy cmentarza Rakowickiego o godzinie 10:20 odbyła się Msza Święta pogrzebowa. W ostatnim pożegnaniu Ryszarda Gitisa wzięła udział rodzina zmarłego, znajomi (również z czasów antykomunistycznej działalności). Obecni byli także Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie oraz marszałek senior Sejmu RP Antoni Macierewicz, którzy wygłosili przemówienie. 

Kim był Ryszard Antoni Gitis?

Ryszard Antoni Gitis brał udział w protestach studenckich w Krakowie w marcu 1968 r. Począwszy od 1985 r. działacz krakowskich struktur Konfederacji Polski Niepodległej. Wykorzystując pełnione funkcję doprowadził do przekazania znacznych ilości papieru oraz innych materiałów poligraficznych, wykorzystanych potem podczas druku wydawnictw KPN. Zajmował się także drukiem i kolportażem wydawnictw drugoobiegowych. Pełnił także funkcję sekretarza komitetu wyborczego KPN w Krakowie. Od lat związany był ze Strefą Wolnego Słowa. W czerwcu 2020 za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski Ryszard Antoni Gitis został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

 

Źródło: niezależna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy