Oscary 2022. Polacy wśród nominowanych

Artykuł
Nominację do Oscara otrzymała "Sukienka" Tadeusza Łysiaka
Fot. Faceook/Sukienka

Nominację do Oscara otrzymała "Sukienka" Tadeusza Łysiaka, która powalczy w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film aktorski. Szansę na statuetkę ma też Janusz Kamiński, za najlepsze zdjęcia za "West Side Story". Laureatów 94. Oscarów poznamy już 27 marca!

W kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski nominację otrzymała "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. Obraz, zrealizowany przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, opowiada o pragnieniu bliskości i miłości. Główna bohaterka, która zmaga się z niepełnosprawnością po raz pierwszy w życiu spotyka na swej drodze mężczyznę, który zdaje się ją akceptować. Film przełamuje bariery narosłe wokół seksualności osób niepełnosprawnych i stara się walczyć z krzywdzącymi stereotypami. Główną rolę gra Anna Dzieduszycka, której gra aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. 

Produkcja przyniosła twórcom m.in. zwycięstwo na Atlanta Film Festival czy Brązową Kijankę festiwalu Energa Camerimage. 

Z kolei Janusz Kamiński otrzymał nominację do Oscara za najlepsze zdjęcia za "West Side Story". Film wyreżyserował Steven Spielberg. 

Gala wręczenia statuetek przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. 

 Źródło: polsatnews.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy