Orban, Olszewski, Cenckiewicz i Szwagrzyk nagrodzeni przez "Gazetę Polską"

Artykuł
Telewizja Republika

Premier Węgier Viktor Orban za m.in. reformy ekonomiczne i historyk IPN Krzysztof Szwagrzyk za poszukiwanie i odnalezienie szczątków ofiar komunistycznej bezpieki otrzymali tytuł “Człowieka Roku” “Gazety Polskiej” za 2013 r.

- Dzisiaj Węgry wychodzą z długów i inni ekonomiści, inne kraje patrzą, jak należy prowadzić swój kraj – uzasadnił przyznanie tytułu Orbanowi na środowej gali redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Jak podkreślił „nie zawsze musimy się zgadzać ze wszystkimi decyzjami” premiera Węgier, ale „podoba nam się jedno – że można kochać swoją ojczyznę i odnieść sukces”.

W liście od Orbana odczytanym podczas uroczystości „człowiek 2013 r.” podkreślił, że tytuł ten jest „symbolem trwającej od tysiąclecia wzajemnej sympatii, jaką darzyły się i darzą nasze dwa narody”.

"Od 2010 r. w sposób szczególny umocnił się nasz wzajemny szacunek oraz pogłębiła przyjaźń. Owo wypływające z duszy przymierze zobowiązuje nas, byśmy zaoponowali przeciwko mechanizmom finansowych interesów zglobalizowanego świata. (…) Jedynie nowe, zbudowane na fundamencie bożej miłości podejście jest w stanie wskrzesić sojusz państw UE, które wskutek procesów degradacji wartości pogrążyły się w kryzysie" – zaznaczył premier Węgier.

Szwagrzyk – również uhonorowany tytułem „Człowieka Roku” „Gazety Polskiej” - kieruje z ramienia IPN poszukiwaniami szczątków ofiar komunistycznej bezpieki na Powązkach w Warszawie.

- Po to powstał Instytut Pamięci Narodowej – aby przywracać pamięć nam wszystkim o naszych bohaterach, o naszej przeszłości – mówił laureat. - Dla wszystkich tych, którzy zadawali sobie pytanie, po co założono IPN, warto odpowiedzieć, że właśnie po to, aby dochodziło do takich wydarzeń, kiedy z tych dołów hańby z Łączki nasi bohaterowie będą przywracani nam wszystkim – podkreślił.

Historyk IPN wyraził nadzieję, że 2014 r. przejdzie do historii „jako ten, w którym powrócą do nas nie żołnierze wyklęci, bo do tego terminu nie jestem przekonany, ale żołnierze niezłomni”.

Kolejny etap poszukiwań zaplanowano na 2014 r. Z kolei uroczystości pogrzebowe odnalezionych już ofiar komunizmu mają odbyć się w 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego - 27 września 2014 r.

Do tej pory na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach wydobyto szczątki ok. 200 osób. Zidentyfikowano 16 spośród nich. Odnalezieni są wybitni dowódcy oddziałów AK i WiN: mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

Prace IPN prowadzi od 2012 r. we współpracy m.in. z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie.

Podczas gali przyznano również nagrodę Klubów „Gazety Polskiej”. Otrzymał ją historyk Sławomir Cenckiewicz, który nie ukrywał zadowolenia z otrzymania takiego wyróżnienia. Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez czasopismo „Nowe Państwo” uhonorowano b. premiera Jana Olszewskiego.

- Chciałem podziękować za nagrodę. Cieszę się bardzo, ponieważ pochodzi ona z prawie 400 Klubów Gazety Polskiej z całego świata. Sam się o tym przekonałem, będąc na prawie na wszystkich kontynentach, że Kluby Gazety Polskiej są tam skrawkiem polskości - przemawiał Canckiewicz.

-
Przed wejściem na galę zapytałem się szefa Klubów: "za co dostaje tą nagrodę?". Ryszard Kapuściński odpowiedział „za całokształt”- mówił.

Canciewicz wypowiedział się również, przy okazji odbierania nagrody, o swoim stanowisku w sprawie likwidacji WIS

Szczególnie dzisiaj, kiedy atakowany jest Antoni Macierewicz, likwidator Wojskowych Służb Informacyjnych, chcę wyrazić swoją wdzięczność właśnie ministrowi Macierewiczowi oraz śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za powierzenie mi funkcji przewodniczącego komisji weryfikacyjnej WSI. Likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych była dla mnie ważniejsza niż cała praca historyka. Jest dla mnie zaszczytem, że brałem udział w likwidacji długiego ramienia Rosji.

Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez czasopismo „Nowe Państwo” uhonorowano b. premiera Jana Olszewskiego.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy