Opozycja na Ukrainie: władze przygotowują stan wyjątkowy

Artykuł
Flickr/CC/Oxlaey

Władze Ukrainy przygotowują się do wprowadzenia stanu wyjątkowego - oświadczył jeden z przywódców opozycji w tym kraju Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do społeczeństwa o mobilizację, jeśli rządzący rzeczywiście zdecydują się na taki krok.

- Wiemy, że w administracji (prezydenta) Wiktora Janukowycza opracowywany jest plan ogłoszenia stanu wyjątkowego - powiedział Jaceniuk na konferencji prasowej w zajętej przez opozycję siedzibie kontrolowanych przez państwo związków zawodowych.

Komentując śledztwo w sprawie próby nielegalnego przejęcia władzy w państwie, wszczęte w niedzielę przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Jaceniuk zaznaczył, że działania uczestników odbywających się w Kijowie protestów nie są nielegalne, gdyż na Ukrainie władza należy do narodu. - Oficjalnie zwracamy się do prezydenta Wiktora Janukowycza: próby wprowadzenia stanu wyjątkowego są niczym innym, jak przewrotem państwowym dokonywanym przez Wiktora Janukowycza - podkreślił.

Jaceniuk ostrzegł, że w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego na ulice Ukrainy wyjdą tysiące ludzi. - Jeśli stan wyjątkowy zostanie ogłoszony, wszyscy ruszamy na Majdan - powiedział mówiąc o głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości, gdzie od 21 listopada trwają protesty.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy