Opieka nad dzieckiem. Zasiłek macierzyński również dla ojców

Artykuł
Na urlopie ojcowskim w tym roku było już ponad 65 tys. mężczyzn
Fot. pexels/Josh Willink

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że ponad 70 tys. ojców korzystało z zasiłku macierzyńskiego od stycznia do końca maja tego roku. Ojciec, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu, może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.

Wszyscy młodzi rodzice mogą skorzystać z 52 tygodni wolnego od pracy. Składają się na nie urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Taka sama dotyczy rodziców, którzy przyjmują dziecko na wychowanie.

Wolne od pracy może przedłużyć się, jeżeli urodzą się bliźnięta lub więcej dzieci. Co więcej, ojcowie mają też prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Łączna długość urlopu macierzyńskiego to 20 tyg. przy urodzeniu jednego dziecka.

Ubezpieczonemu rodzicowi, za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego, przysługuje zasiłek macierzyński. Od stycznia do maja takie świadczenie pobierało ponad 402 tys. rodziców.

- Statystyki ZUS pokazują, że w zdecydowanej większości to kobiety z niego korzystają i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu na urlopie macierzyńskim, a potem rodzicielskim. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem - zaznaczył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jeśli tych 14 tygodniach mama chce wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się ojciec. Z tej możliwości, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku, skorzystało ponad 3,9 tys. mężczyzn.

Po tym, jak skończy się urlop macierzyński, rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni. Natomiast w przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci do 34. Urlop przysługuje też w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie.

Ubezpieczonemu ojcu dziecka, niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, przysługuje urlop ojcowski. Trwa on dwa tygodnie.

Można z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach, po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.

Źródło: portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy