Olaf Scholz nowym kanclerzem Niemiec. Jest porozumienie koalicyjne

Artykuł
Fot. Flickr/Dirk Vorderstraße

Niemieckie partie (SPD, Zieloni i FDP) osiągnęły porozumienie ws. koalicji. Na czele rządu stanął Olaf Scholz. To on zastąpi Angelę Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec.

Liderzy trzech partii, które mają utworzyć nowy rząd w Niemczech, zawarli umowę koalicyjną. Jej szczegóły zostaną przedstawione opinii publicznej w drugiej połowie dnia.

SPD, które wygrało wybory 26 września z ministrem finansów Olafem Scholzem jako kandydatem na kanclerza, Zieloni i FDP, utworzą rząd trójpartyjny.

Ostatnia sesja rozmów koalicyjnych rozpoczęła się dziś rano. Strony zapowiedziały, że Scholz przedstawi porozumienie wraz z szefami SPD oraz przywódcami Zielonych i FDP.

Konsultacje między socjaldemokratami, Zielonymi i liberałami na temat utworzenia rządu rozpoczęły się 21 października.

Dopiero we wtorek przywódcy partyjni i sekretarze generalni tych trzech ugrupowań osiągnęli porozumienie w budzącej kontrowersje kwestii ochrony klimatu. Według informacji ARD w umowie koalicyjnej ma być zapisana masowa rozbudowa sektora energii odnawialnych. Koalicja bierze również pod uwagę rok 2030 jako termin wycofania się z węgla – byłoby to osiem lat wcześniej niż planowano.

Źródło: fakt

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy