Ogromne zwycięstwo polskiego szachisty. Morawiecki: Trzymamy kciuki za finał!

Jan-Krzysztof Duda gra w szachy od piątego roku zycia

Jan-Krzysztof Duda pokonał po dogrywce mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena 2,5:1,5 w półfinale Pucharu Świata w szachach. Arcymistrz z Wieliczki to pierwszy Polak w historii, który awansował do turnieju kandydatów.

Polak zakończył wielką passę zwycięstw Norwega – Carlson wygrał 125 poprzednich partii, nie przegrał żadnej w ciągu 2 lat, 2 miesięcy i 10 dni.

Sukces Polaka skomentował premier Mateusz Morawiecki: „Historyczny sukces naszego Rodaka! Jan-Krzysztof Duda pokonał mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena w półfinale Pucharu Świata w szachach Medal za pierwsze miejsce. Trzymamy kciuki za finał!” - napisał na Twitterze.

Jan-Krzysztof Duda w finale zmierzy się z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem.

W 2016 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i propagowanie dyscypliny.

Źródło: media