Ogromna afera korupcyjna w wymiarze sprawiedliwości? Mamy przelewy i zdjęcia | Ściśle Jawne

portal tvrepublika.pl/ab 23-06-2024, 21:15
Telewizja Republika

"Sędziowie dzisiaj odpowiadają przed Konstytucją i ustawami, ale powinni również odpowiadać przed odpowiednimi instytucjami." - komentował Mariusz Gosek (Suwerenna Polska). Gościem Piotra Nisztora w "Ściśle Jawne" był również Marek Balt z Lewicy oraz adwokat Małgorzata Gliwa-Sokorska. Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Renata Kornowska to przedsiębiorca z Chojnic, która robiła interesy w Chinach, m.in. handlując bursztynem. Oprócz tego była właścicielką ośrodka wypoczynkowego i dwóch restauracji na Kaszubach. We wspomnianym ośrodku corocznie odbywały się imprezy sędziów ze stowarzyszenia Iustitia. Przebywająca obecnie w więzieniu Kornowska oskarża sędziów i prokuratorów m.in. o korupcję oraz o zachowania nielicujące z godnością sędziego. Materiał na ten temat przedstawił Piotr Nisztor w programie "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.

Trzeba zaznaczyć, że od 2017 roku Renata Kornowska zaczęła mieć problemy z organami ścigania i ostatecznie w 2020 roku została skazana za przywłaszczenie 478 tys. euro, które były przedpłatą za dostawę bursztynu do spółki z Hongkongu. Czteroletni wyrok odsiaduje w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Jest także oskarżona w dwóch sprawach o oszustwo, z których jedna toczy się przed sądem w Bydgoszczy.

I tu sprawa zaczyna się komplikować - Kornowska wiedząc kto będzie ją sądzić, wystąpiła o wyłączenie poszczególnych członków składu sędziowskiego.

W programie "Ściśle Jawne" przekazano, że Renata Kornowska przed sądem przedstawiła zdjęcia ze wspólnych wyjazdów z sędziami, ale także przelewy na ich konta. Jak twierdzi kobieta, miały to być pieniądze za wyświadczane "przysługi".

Należy podkreślić, że wymieniani przez nią sędziowie nie mają postawionych żadnych zarzutów, nie są zawieszeni i normalnie wykonują swoje obowiązki. Stąd Nisztor w swoim programie nie zdecydował się na ujawnienie ich personaliów, czy wizerunków.

O sprawie wypowiedzieli się goście Piotra Nisztora: Mariusz Gosek z Suwerennej Polski oraz Marek Balt z Lewicy:

#ŚciśleJawne | @PoselBalt (@__Lewica): Domniemuję, że większość prokuratorów są uczciwi i liczę na to, że sędziowie też są uczciwi. Wymaga się, aby ta kwestia o podejrzenie korupcji została wyjaśniona.#włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) June 23, 2024

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy