„Oddaję państwu głos”. Wróblewski: RPO nie powinien angażować się w spory polityczne

Bartłomiej Wróblewski
flickr.com/prev news

- Najważniejszym zadaniem RPO jest zabieganie o wolności i prawa osób szczególnie pokrzywdzonych przez los – powiedział dr Bartłomiej Wróblewski, kandydat Zjednoczonej Prawicy na Rzecznika Praw Obywatelskich na antenie TV Republika. Wróblewski był gościem Łukasza Jankowskiego w programie „Oddaję państwu głos”.

Poseł PiS podkreślił, że w przypadku wybrania go na stanowisko RPO, pierwszym priorytetem dla niego będą „osoby najsłabsze, w tym osoby niepełnosprawne i matki w trudnych ciążach”. Zaznaczył też, że zaproponuje parlamentowi rozwiązania dotyczące właśnie tych grup, a także wsparcia dla osób niepełnosprawnych w przypadku śmierci rodziców, czy opiekunów.

- RPO powinien stać na straży praw i wolności człowieka i obywatela, a nie angażować się w spory polityczne. Jeżeli Rzecznik będzie włączał się w sprawy polityczne, będzie to ze szkodą dla obywateli – zaznaczył poseł PiS.

Biuro RPO winno być apolityczne i łączyć różne głosy

- Należy porzucić polityczną agorę i skupić się na obowiązkach. Jeśli zostanę RPO, to na arenie politycznej nikt mnie nie zobaczy – zapewnił.

Kandydat na Rzecznika zaznaczył równie, że zaproponował klubom parlamentarnym, by wyłoniły kandydatów na zastępców RPO. „Biuro Rzecznika powinno być środowiskiem, w którym pracują ludzie o różnej wrażliwości i różnych poglądach politycznych” - podkreślił.

- Różne głosy powinny mieć swoją reprezentację. Biuro RPO mogłoby się stać wzorem dla innych instytucji – powiedział Wróblewski.

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy