Odbył się pogrzeb ostatniego górnika, który zginął w kopalni Pniówek

Portal TV Republika, wch 20-11-2023, 13:30
Artykuł
kai

Pogrzeb ostatniego z górników wydobytych kilka tygodni temu w KWK „Pniówek” odbył się w Kościele św. Jerzego. Mszy św. przewodniczył abp senior Wiktor Skworc. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 20 kwietnia 2022 roku. Ze względu na warunki panujące pod ziemią, wydobycie tragicznie zmarłych górników, odwlekło się w czasie.

Po niemal 20 miesiącach oczekiwania, ze względu na zabezpieczenie terenu i zapewnienie bezpieczeństwa pracującym ratownikom górniczym, zmarłych pracowników udało się przetransportować na powierzchnię i zorganizować pochówek.

Papież Franciszek 24 marca przyjął na specjalnej audiencji w Watykanie wdowy i sieroty po zmarłych górnikach. Wówczas niektóre z nich wciąż czekały na odnalezienie ciał swoich bliskich. Ojciec święty powiedział wtedy: „Nie wiem, co mam powiedzieć wobec tego, co Was spotkało. Cisza wyraża współczucie. Stracić męża lub tatę w wypadku takim jak ten, to straszne (…). Nie chciałbym wypowiadać wielu słów, raczej zapewnić o mojej bliskości, wielkiej bliskości, bliskości wypływającej z serca i modlę się z Wami w tej trudnej dla Was sytuacji”. Specjalnej pielgrzymce wdów i sierot górniczych do Rzymu przewodniczył ówczesny metropolita katowicki, abp senior Wiktor Skworc.

Do katastrofy górniczej, serii wybuchów metanu na KWK „Pniówek” w Pawłowicach doszło 20 kwietnia 2022 roku. Śmierć poniosło wówczas 16 górników, a 30 zostało rannych. Trzy dni później, 23 września 2022 roku miała miejsce kolejna katastrofa na KWK „Zofiówka” w Jastrzębiu Zdroju. W wyniku silnego wstrząsu i wybuchu metanu zginęło 10 pracowników. Łącznie w obu katastrofach górniczych, śmierć poniosło 26 górników i ratowników górniczych. Pogrzeb ostatniego ratownika górniczego odbył się 26 września w Żorach. Za ofiarną pracę, aż po ofiarę z własnego życia, zastępom ratowników górniczych dziękował wówczas abp senior Wiktor Skworc stwierdzając, że „konsekwentnie, wytrwale działali, narażając siebie, swoje życie, aby wydobyć swoich górniczych braci”.

Źródło: kai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy