Odbudowa Pałacu Saskiego. Andrzej Duda złoży projekt ustawy do Sejmu

Artykuł
W II RP Pałac Saski był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Fot. Flickr/didiridi

W środę, podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Andrzej Duda przekaże na ręce Marszałka Sejmu RP projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

W środę prezydent Andrzej Duda przekaże do Sejmu projekt ustawy dotyczący odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Dokument zostanie wręczony marszałek Sejmu.

Wojciech Kolarski, który jest prezydenckim ministrem przypomniał, że projekt jest realizacją zapowiedzi prezydenta, który 11 listopada 2018 r. ogłosił Deklarację o restytucji Pałacu.

Kolarski zaznaczył, że odbudowa ma dotyczyć nie tylko tego historycznego gmachu.

- Kiedy teraz mówimy o odbudowie Pałacu Saskiego, powinniśmy mówić o odbudowie całej pierzei, bo projekt zakłada odbudowę Pałacu Saskiego, ale także kamienic, które znajdowały się przy ul. Królewskiej, oraz Pałacu Brühla, mieszczącego się przy ulicy Wierzbowej w przedwojennej Warszawie - powiedział.

Minister dodał, że inicjatywa jest zamknięciem wieloletnich dyskusji, które dotyczyły odbudowy tego obszaru w centrum Warszawy.

Inicjatywa ta znalazła się wśród założeń Polskiego Ładu. Kolarski przyznał, że realizacja tych planów to perspektywa wykraczająca poza kadencję wszystkich obecnych władz w Polsce.

Odbudowa Pałacu Saskiego była również tematem spotkania prezydenta z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Źródło: prezydent.pl, PR24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy