Odbicie Chersonia to koniec wojny? Grochmalski w Republice: to klęska Rosji [wideo]

Tomasz Domański 13-11-2022, 13:38
Telewizja Republika

- Rosjanie tę wielką batalię o przyczółek chersoński już dawno przegrali. Wiele razy mówiłem, że Ukraina stworzyła warunki, które Rosja nie była w stanie wytrzymać", stwierdził w audycji "Polityczna kawa" prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. "Degradowanie głównych przepraw spowodowało, że to co było siłą armii rosyjskiej legło w gruzach, ocenił. Ekspert Republiki dodał, że sytuację zmieniły zmasowane dostawy sprzętu zarówno z USA jak i Polski.

"W momencie, w którym Ukraina otrzymała HIMARSy, zmieniła się sytuacja", powiedział dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych. - W pierwszej kolejności poszły KRABY - przypomniał prowadzący program Tomasz Sakiewicz.

- Tak odparł nasz gość, - Kraby zatrzymały ich w marszu. Himarsy spowodowały zdolności do niszczenia głębokiego zaplecza, głównie składów amunicji i całej logistyki, uznał prof. Grochmalski.

"Artyleria rosyjska straciła swój atut. I to bardzo mocno było widać na przyczółku chersońskim. HIMARSY zniszczyły mosty, a w związku z tym zniszczyły zdolności do wykorzystywania tej przewagi ognia", powiedział.

Co oznacza odcięcie Rosjan od tej części Ukrainy i jakie może przynieść kolejne konsekwencje? Posłuchajcie w dalszej części rozmowy. Jest dostępna w oknie powyżej. Polecamy!


Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy