Od początku presji migracyjnej SG wydała prawie 3 mln zł na leczenie i hospitalizację imigrantów

Portal TV Republika 22-09-2023, 08:40
Artykuł
sg.gov.pl

Od początku trwania presji migracyjnej tylko z budżetu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przeznaczono prawie 3 mln zł na leczenie i hospitalizację cudzoziemców. Dodatkowe 50 tys. zł zostało przeznaczone na leki dla nich - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Na czwartkowej konferencji prasowej w MSWiA rzeczniczka SG por. Anna Michalska przekazała, że od początku presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczyli w 23 trudnych akcjach ratowniczych, podczas których z narażeniem własnego życia i zdrowia ratowali cudzoziemców. "Dzięki ich zaangażowaniu uratowano 80 osób" - podała porucznik. - „Od początku trwania presji migracyjnej na koszty leczenia, hospitalizacji cudzoziemców z budżetu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przeznaczono prawie 3 mln zł. Dodatkowo 50 tys. zł przeznaczone zostało na leki i kolejne 1,5 mln zł na hospitalizację cudzoziemców, którzy przebywają w ośrodkach Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej" - wyliczyła.

Wskazała również, że od początku presji migracyjnej do cudzoziemców na granicy polsko-białoruskiej były wzywane zespoły ratownictwa medycznego prawie 900 razy. "Większość wezwań była na prośbę funkcjonariuszy Straży Granicznej" – dodała. - "Przedstawiam te liczby, bo chciałam pokazać jak duże jest zaangażowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej nie tylko w to, co jest naszym ustawowym obowiązkiem, czyli ochrona granic, ale również to co realizujemy również z potrzeby naszego serca, czyli pomaganie wszystkim osobom, które tej pomocy potrzebują" - wyjaśniła.

"Niejednokrotnie funkcjonariusze nie czekając na przybycie specjalistycznego sprzętu na własne życzenie, z własnej potrzeby serca ratowali cudzoziemców na bagnach wchodząc bez specjalistycznego sprzętu, ale wiedząc jednocześnie, że każda chwila jest cenna. I każda minuta to jest uratowanie czyjegoś życia" - dodała rzeczniczka SG.

W trakcie czwartkowej konferencji zaprezentowano również specjalny spot MSWiA, który będzie poprzedzał film Agnieszki Holland "Zielona Granica" prezentowany w kinach studyjnych w całej Polsce. W spocie pokazano m.in. szturm migrantów na przejście graniczne w Kuźnicy oraz budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej.

"W 2021 roku rozpoczęła się operacja hybrydowa wymierzona w Polskę. Służby podległe MSWiA zdały egzamin i powstrzymały szturm na naszą granicę. Kilka miesięcy później dla zwiększenia bezpieczeństwa naszego kraju na granicy powstała nowoczesna zapora. Bronimy polskiej granicy" - mówi w spocie lektor.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy