Od dziś białoruskie i rosyjskie ciężarówki nie wjadą do Polski!

portal tvrepublika.pl 01-06-2023, 09:40
Artykuł
Rakoon, Creative Commons Zero, Public Domain Dedication via Wikipedia Commons

Od dziś rozporządzenie MSWiA wchodzi w życia. W skrócie - granica z Białorusią jest zamknięta dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek i naczep. Od 1 czerwca obowiązuje - aż do odwołania - zaostrzony zakaz w ruchu towarowym, którego celem jest uszczelnienie sankcji nałożonych na przewoźników z Rosji i z Białorusi.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego od północy w dniu dzisiejszym do odwołania zawieszony jest towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych Polski z Republiką Białorusi dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na Białorusi oraz w Rosji. 

"Nowe przepisy są odpowiedzią na postulaty uszczelnienia ograniczeń nałożonych na rosyjskich i białoruskich przewoźników, którzy wykorzystywali przyczepy i naczepy zarejestrowane na terytorium Republiki Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej do omijania nałożonych na nich sankcji", podkreślało MSWiA.

Obecnie na polsko-białoruskiej granicy otwarte jest jedno towarowe przejście drogowe: Kukuryki-Kozłowicze z terminalem w Koroszczynie. Od 21 lutego jest ono dostępne wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Do tej pory jednak mogły przejeżdżać przez nie naczepy zarejestrowane w innych krajach, w tym na Białorusi, jeśli ciągnęły je pojazdy zarejestrowane np. w Polsce. Zakaz, który obowiązuje od czwartku, to uniemożliwi.

Rozporządzenie z nowymi ograniczeniami zostało opublikowane w poniedziałek. Tego samego dnia szef MSWiA zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu, a także 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem. Decyzja ministra to odpowiedź na utrzymanie przez białoruski Sąd Najwyższy wyroku wobec działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta oraz na represje ze strony władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz więcej: MSWiA zaktualizowało listę sankcyjną. Kilkaset podmiotów... [LISTA]

Oprócz przejścia w Kukurykach na granicy Polski z Białorusią działa jeszcze jedno drogowe przejście w Terespolu, na którym odbywa się ruch osobowy. Działają także przejścia kolejowe.

Źródło: MSWiA, PAP, Twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy