Obraz Sandro Botticellego wyceniany na 40 mld dolarów trafi na aukcję

Artykuł
Sandro Botticelli „Człowiek boleści”
Fot. Zyite.news

W styczniu 2022 roku podczas tzw. Tygodnia Mistrzów nowojorskiego domu aukcyjnego Sotheby zostanie wystawiony na licytację obraz Sandro Botticellego „Człowiek boleści”. Agencja United Press International informuje, że obraz wyceniany jest na 40 mln dolarów.

„Człowiek boleści” przedstawia umęczonego Chrystusa w cierniowej koronie i czerwonej pelerynie. Obraz uznawany jest wśród kulturoznawców za ponadczasowy. Botticelli ukazał na płótnie ból człowieka i majestatyczność cierpiącego Boga.

– „Człowiek boleści” jest niezwykle realistyczną wizualizacją Chrystusa, oddającą w pełni jego cierpienie i śmierć, uwzględniającą zarazem zdumiewający stopień humanizmu, który jest znakiem rozpoznawczym tego portretu. Botticelli ukazał boskość Chrystusa z oszałamiającą psychologiczną głębią – ocenia dyrektor działu Old Master Paintings w Sotheby, Christopher Apostle.

Sandro Botticelli to włoski malarz florenckiej szkoły tworzący w epoce odrodzenia. Jego dzieła charakteryzowały się chłodnym kolorytem i precyzją.

Źródło: Dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy