Obama spotka się z Dalajlamą XIV. Chiny zaniepokojone

Artykuł
Barack Obama, prezydent USA
Flickr/The U.S. Army/CC

Prezydent USA Barack Obama spotka się z Dalajlamą XIV, przebywającym na uchodźstwie duchowym przywódcą Tybetańczyków - poinformował Biały Dom, dodając, że Stany Zjednoczone apelują do Chin o wznowienie dialogu z dalajlamą. MSZ Chin wezwało Stany Zjednoczone do odwołania spotkania.

- Jesteśmy zaniepokojeni nieustannymi napięciami i pogorszeniem sytuacji praw człowieka na tybetańskich terenach Chin - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden.

Zapowiedziała, że USA będą dalej apelować do władz Chin "o wznowienie dialogu z dalajlamą lub jego przedstawicielami bez warunków wstępnych, jako sposobu na załagodzenie napięć".

Swój sprzeciw wobec spotkania wyraziło MSZ Chin, które wezwało Stany Zjednoczone do odwołania zapowiedzianego spotkania prezydenta Baracka Obamy z Dalajlamą XIV.

Spotkanie zaszkodzi relacjom USA-Chiny - oznajmiło MSZ.

Będzie ono również "poważną ingerencją" w sprawy wewnętrzne Chin - głosi komunikat na stronie internetowej chińskiego resortu dyplomacji.

Nalegamy, by Stany Zjednoczone wzięły pod uwagę poważne zaniepokojenie Chin i niezwłocznie odwołały planowane spotkanie - oświadczyło MSZ.

Spotkanie Obamy z dalajlamą odbędzie się w Białym Domu o godz. 10 czasu lokalnego. Nie zaplanowano wystąpień dla prasy.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy