Obajtek w Republice: gdyby Lotos został sprzedany, dziś nie byłoby Orlenu

Tomasz Domański 17-05-2022, 14:07
Artykuł
Telewizja Republika/canva.com

Rząd Donalda Tuska rozważał sprzedaż spółki Lotos. "Ta ujawniona notatka jest swoistym skandalem, opozycja mówi, że nic się nie stało, "nie sprzedaliśmy", ale samo myślenie i przygotowywanie tego procesu jest skandaliczne", stwierdził szef PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Taki proces jeżeli chce się zrobić "dezinwestycję" całej firmy, to automatycznie idzie się bardzo szeroko na rynek, stwierdził Daniel Obajtek. Szef Orlenu uważa, że w takiej sytuacji należy wysyłać oferty "do największych podmiotów na całym świecie
prowadzi się z nimi rozmowy, jaki kierunek rozwoju widzą, itd", stwierdził gość Piotra Nisztora.

"Proces nie był w ogóle transparentny, bo jeżeli mówimy o wskazywaniu 3 podmiotów, w którym jeden całkowicie rosyjski, drugi powiązany to jest swoistym skandalem. To jest obniżenie rangi tego procsu", dodał.

"Gdyby te dwie firmy nabyły Grupe Lotos w jakiej dziś bylibyśmy sytuacji? Dziś nie byłoby Orlenu", skwitował szef firmy. "Lotos stałby się firmą, która ma nieograniczony dostęp dla ropy rosyjskiej i ogromny przerób. Może zalać swoim produktami cały rynek, nawet po dumpingowej cenie. Wówczas nasz narodowy czempion, jakim jest Orlen, mógłby nie wytrzymać konkurencji."

A kiedy finalizacja procesu fuzji z Lotosem?? - dopytywał Piotr Nisztor.


Jak dodał, jego działalność jest pod ostrzałem. – W momencie gdy łączę jeden narodowy koncern z drugim, gdy kupuję Energę, gdy przejmuję Lotos, gdy próbuję przejąć PGNiG, zaczynają się na mnie ataki, które są niczym nie uzasadnione – tłumaczył. – To są gigantyczne interesy, a niektórym z tych firm odbieramy chleb, podsumował prezes PKN Orlen w Republice.

Cała rozmowa do zobaczenia w oknie poniżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy