ONZ: Spotkanie przywódców podzielonego Cypru 11 lutego

Artykuł
Wikipedia/ Yann Forget/Wikimedia Commons

Prezydent Republiki Cypryjskiej Nikos Anastasiadis i przywódca Republiki Tureckiej Cypru Północnego (TRNC) Dervis Eroglu spotkają się 11 lutego w ramach wznowionych rozmów o zjednoczeniu wyspy – podała ONZ.

Do spotkania dojdzie na tzw. zielonej linii, czyli linii podziału wyspy, w strefie kontrolowanej przez wojska pokojowe Narodów Zjednoczonych.

Będzie to pierwsze formalne spotkanie cypryjskich przywódców od połowy 2012 roku, gdy negocjacje na temat zakończenia podziału Cypru znalazły się w impasie. Wcześniej obie strony powiadomiły, że zaakceptowały wspólne oświadczenie określające ramy przyszłych negocjacji.

Ostatnia faza negocjacji została zawieszona przez stronę turecką w lipcu 2012 roku, kiedy Republika Cypryjska objęła przewodnictwo w UE. Turcja, która uważa Republikę Cypryjską za nielegalną, odmówiła w tym czasie jakichkolwiek kontaktów z Grekami cypryjskimi także na forum Unii.

Cypr północny oderwał się od Republiki Cypryjskiej w wyniku interwencji armii tureckiej w 1974 r., kiedy grecko-cypryjscy nacjonaliści w porozumieniu z juntą wojskową w Atenach obalili pierwszego prezydenta niezależnej Republiki Cypryjskiej, prawosławnego arcybiskupa Makariosa.

Samozwańczy rząd Nikosa Samsona trwał tylko kilka dni, po których do władzy powrócił legalnie wybrany Makarios, ale podział wyspy okazał się trwalszy.

Prowadzone od lat pod auspicjami ONZ negocjacje w sprawie zjednoczenia Cypru nie przyniosły do tej pory żadnych rezultatów. Między Republiką Cypryjską a Turcją, które od 1974 r. są w stanie wojny, obowiązuje zawieszenie broni. Państwa te nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy