OBWE nawołuje do zapewnienia bezpieczeństwa dziennikarzom na Ukrainie. „Dziennikarze nie są terrorystami”

Artykuł
twitter/@ukrpravda_news

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wezwała władze Ukrainy do zapewnienia bezpieczeństwa dziennikarzom. W nocy z wtorku na środę w Kijowie zabito dziennikarza gazety "Wiesti". Według OBWE rannych zostało też 27 przedstawicieli mediów.

Jak przekazała redakcja "Wiesti", w nocy z wtorku na środę dziennikarz Wiaczesław Weremij razem z kolegą wracał z pracy taksówką. Na skrzyżowaniu na auto napadli niezidentyfikowani mężczyźni, wyciągnęli z taksówki kierowcę oraz pasażerów i zaczęli ich bić. O śmierci dziennikarza powiadomiły służby medyczne. Miał on liczne rany na głowie i ciele, w tym od broni palnej.

Przedstawicielka OBWE ds. wolności prasy Dunja Mijatović napisała w oświadczeniu, że bardzo zasmuciła ją informacja o zabiciu Weremija. Złożyła kondolencje rodzinie i współpracownikom dziennikarza.

– Śmierć Weremija była najgorszym aktem przemocy wymierzonym w przedstawicieli mediów od rozpoczęcia protestów. Dziennikarze muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas zamieszek – zaznaczyła Mijatović.

Z danych OBWE wynika, że podczas nocnych zamieszek obrażenia odniosło 27 dziennikarzy, a łącznie od początku antyrządowych demonstracji na Ukrainie rannych zostało 165 dziennikarzy.

Nie ma usprawiedliwienia dla takich gwałtownych działań. Ponawiam mój apel do władz, by powstrzymały się od atakowania przedstawicieli mediów – napisała Mijatović. Dodała, że dziennikarze "nie są terrorystami i nie ponoszą winy za obecny kryzys".

Do oświadczenia dołączono listę z nazwiskami 27 dziennikarzy z mediów krajowych i zagranicznych, którzy w nocy z wtorku na środę zostali ranni.

We wtorek głębokie zaniepokojenie z powodu przemocy na Ukrainie wyraził obecny przewodniczący OBWE i minister spraw zagranicznych Szwajcarii Didier Burkhalter. – Wiadomość o nowym wybuchu przemocy i o rozlewie krwi na ulicach Kijowa zszokowała mnie i zasmuciła – oświadczył Burkhalter. Podczas rozmowy z szefem ukraińskiego MSZ Leonidem Kożarą Burkhalter zaapelował do "wszystkich stron, by nie stosowały przemocy oraz by unikały dalszej eskalacji napięcia".

Przewodniczący OBWE wezwał władze ukraińskie i opozycję do kontynowania dialogu. Zaoferował też pomoc OBWE w prowadzeniu negocjacji. – Wszystkie strony powinny przyznać, że polityczne negocjacje są jedynym sposobem na zakończenie kryzysu – oświadczył Burkhalter.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy