O życiu, o sporcie z zawodnikami Orlen Team - Maciej Giemza [wideo]

Portal TV Republika 25-11-2023, 20:02
Artykuł
Telewizja Republika

W programie „O życiu, o sporcie” gościliśmy dziś motocyklistę rajdowego, Macieja Giemzę. Zawodnik Orlen Team przyznał, że przygodę z motosportem rozpoczął w wieku około 12 lub13 lat.

 - „Sporty motorowe były u nas w domu, u nas w rodzinie od zawsze. Pierwszy raz usiadłem na motocykl w wieku 6 lat. Wtedy został zaszczepiony we mnie bakcyl motosportowy. Nikt wtedy nie podejrzewał, że rozwinie się on do tego stopnia, że w tym miejscu będę już po sześciu Rajdach Dakar, a siódmy przede mną. Późno, bo dopiero w wieku 12 lub 13 lat zacząłem ścigać się w zawodach i mistrzostwach Polski. Na początku moi rodzice nie byli zgodni z moimi planami natomiast zobaczyli, że faktycznie dobrze mi idzie w tych rajdach, zaczął osiągać miejsca na podium i z roku na rok jeździłem coraz szybciej i w coraz wyższych kategoriach” – przyznał nam Giemza.

Maciej Giemza w 2013 roku został zakwalifikowany do programu Akademii ORLEN Team, gdzie doskonalił technikę jazdy. W 2017 roku dołączył do ORLEN Teamu. Jego największymi sukcesami w barwach zespołu były zwycięstwa w Pucharze Świata Cross Country Juniorów. Również zaliczył debiutancki start w Rajdzie Dakar, w którym zajął bardzo dobre, 24. miejsce. Dwa lata później poprawił swój wynik, osiągając 17. pozycję wśród motocyklistów na pierwszym „Dakarze” w Arabii Saudyjskiej. Jego kariera prężnie się rozwija. To oczywiście efekt ciężkiej pracy i wielu godzin treningów. Czy Maciej Giemza znajduje na odpoczynek i odskocznie od ścigania, choćby relaksując się przy naprawach motocykla? - „Takie, jak to mówię, dłubanie przy motocyklu wieczorami to jest faktycznie taka totalna odskocznia od codzienności. Natomiast będąc w świecie motosportu nie wiem, czy jestem wstanie odpoczywać. Zauważyłem, że będąc na różnego typu imprezach, że ciężko bawi mi się jazdą, bo wszędzie widzę wyścig” – powiedział Maciej Giemza. 

Maciej Giemza kocha rywalizację na motocyklu, który jest jego największą pasją. By odnosić sukcesu wielcy sportowcy muszą ponadto wykazywać się wyjątkowymi cechami. Jakim trzeba być, by startować w najtrudniejszych rajdach świata i dążyć do wyznaczonych celów? Odpowiedział bez wahania, że najważniejsza jest cierpliwość i równocześnie trzeba być upartym w dążeniu do celów. Ważnym jest, by także słuchać innych osób natomiast nie słuchać ich ślepo. Cierpliwość i wytrwałość to jedne z najważniejszych cech, jakie trzeba posiadać w zawodowym sporcie. Maciej Giemza zaapelował również do młodego pokolenia, które w dzisiejszych czasach zbyt dużo niewłaściwych wartości wyciąga ze świata internetu. - „Internet zbyt mocno wpływa na obecną młodzież. Bardzo mocna zmieniła ona priorytety w swoim życiu. Bardzo mocno sugeruje się tym, co się dzieje w internecie, a ten świat jest mocno wyidealizowany. Wszyscy myślą, że sukces można odnieść z dnia na dzień, a to jest nie możliwe” – apelował Giemza.

Maciej Giemza jest jednym z najlepszych polskich motocyklistów młodego pokolenia. Uprawia sporty motorowe od dwunastego roku życia. Odnosił sukcesy wielokrotnie stając na podium w motocrossie i enduro. W karierze ścigał się we wszystkich dyscyplinach offroadowych i w każdej z nich uzyskiwał świetne wyniki.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy