O aktywności społecznej Polaków. Wystawa ,,Użyteczność" już otwarta

Artykuł
Autorem wystawy jest Adrian Lesiakowski (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie).
pixabay/purple_confetti

Ekspozycja wystawy „Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej” w Lublinie dostępna jest od poniedziałku.

Otwarcie wystawy odbyło się na Placu Jana Kochanowskiego, przed kościołem pobrygidkowskim. Składa się z planszy tytułowej i dwu wstępnych oraz 30 plansz podzielonych na 3 okresy historyczne (przedrozbiorowy, porozbiorowy, międzywojenny).

Celem ekspozycji jest przedstawienie zjawisk związanych z patriotycznie motywowaną aktywnością społeczną i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia. Przypomina m.in. postać księżnej Izabeli Czartoryskiej, która założyła pierwsze na ziemiach polskich muzeum. Dodatkowo można dowiedzieć się więcej na temat Konrada Prószyńskiego - autora pierwszego polskiego Elementarza i Franciszka Stefczyka – założyciela pierwszej wiejskiej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej.

Wystawa pokazuje praktyczną użyteczność jednostek i grup pracujących pro publico bono z przekonania i z zaangażowaniem. Istnienie takiego wzorca w długim czasie i wobec zmieniających się okoliczności potwierdza, że mamy do czynienia z dojrzałą, wielowymiarową i nadal interesującą postawą życiową członków naszego społeczeństwa, nie zaś z ideologią czy modą.

Odbiorcami są młodzi ludzie

Ekspozycja jest skierowana głównie do uczniów szkół średnich i starszych klas szkoły podstawowej, studentów, zwłaszcza do młodzieży ciekawej nowej wiedzy i ambitnej, ale także do szerokiego grona odbiorców.

 

Źródło: lublin.ipn.gov

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy