Nowy numer „Raportu ESG”. Kobieca moc w męskim świecie

Sylwia Gawkowska 02-03-2023, 13:11
Artykuł
Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

W salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni, jest już dostępny czwarty numer magazynu „Raport ESG”. Kwartalnik porusza tematy społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego. W najnowszym wydaniu dużo miejsca poświęcono największemu wydarzeniu w branży - Kongresowi ESG, który odbył się w styczniu, w Warszawie.

„Raport ESG” to magazyn gospodarczy i pierwsze takie wydawnictwo na polskim rynku poświęcone zagadnieniom ESG. Wydawcą magazynu jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, główny organizator Kongresu ESG, którego II edycja odbyła się 25 stycznia 2023 roku. Fundacja jest także współorganizatorem Konkursu o Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania. 13. edycja konkursu odbędzie w listopadzie br. Wśród kategorii znalazła się m.in. kategoria Lider ESG.

W magazynie, dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej, na 68 stronach znajdziemy opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania dla rozwoju idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach. Po raz pierwszy informacje na ten temat zostały zebrane w jednym miejscu, w przyjaznej czytelnikowi formie. „Raport ESG” jest kwartalnikiem, a jego cena to 19,90 PLN. Redakcja przygotowała też atrakcyjną ofertę dla prenumeratorów.

Wydawnictwo, oprócz sklepów sieci Empik, jest też dostępne w księgarniach internetowych, m.in. e-Kiosk.pl, Nexto.pl czy egazety.pl.

Idea ESG znalazła się w przełomowym, trudnym momencie

- ESG nikt nie uniknie. I nie chodzi o sporządzanie samych raportów pozafinansowych, tylko o faktyczne wejście firm na ścieżkę zrównoważonego rozwoju – mówi Bogusław Mazur, redaktor naczelny „Raportu ESG”. – W naszym magazynie nie brakuje argumentów za tym, że wdrożenie strategii ESG jest nieuniknione. Zwracamy jednak uwagę też na to, że jest to duży i kosztowny proces.

W magazynie znajdziemy relację z II Kongresu ESG, z każdego z paneli, a także wnioski i rekomendacje wypracowane przez panelistów. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich; Barbara Socha, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej; Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich; Anna Czartoryska-Niemczycka, aktorka i propagatorka ruchu zero waste, a także przedstawiciele nauki i biznesu. Do organizatorów i uczestników II Kongresu ESG przysłał list premier Mateusz Morawiecki, który objął wydarzenie patronatem honorowym.

- Mamy świadomość, że jako jedyne wydawnictwo na rynku dostarczamy nie tylko informacje, ale też wiedzę, dlatego na naszych łamach tłumaczymy jak realizować strategie ESG, a także czym jest dyrektywa CSRD, przyjęta stosunkowo niedawno przez Parlament Europejski – mówi redaktor Mazur.

Głos ekspertów

O sprawy związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu redakcja pyta też ekspertów. Sławomir Brzózek pisze o niemieckiej ustawie, związanej z ESG, która będzie oddziaływać na polskie firmy, a Stanisław Cichocki punktuje największe wyzwania, które stoją przed sektorem energetycznym, jeśli chodzi CSRD i ESRS. W końcu pada też pytanie, zadane przez Jakuba Grabowskiego, kiedy w polskich firmach pojawią się stanowiska dedykowane obszarom ESG, np. funkcje związane z inkluzją czy różnorodnością.

Redaktorzy magazynu nie boją się trudnych tematów, które rzucają cień na realizację idei zrównoważonego rozwoju. To m.in. konferencja COP27, w której mogło wziąć udział nawet 600 paliwowych lobbystów; kontrowersyjny Mundial w Katarze czy też komentarz naczelnego Raportu ESG, który omawia kontrowersje, jakie się pojawiają wokół sztucznej inteligencji, etyki oraz ESG.


Więcej w wydaniu papierowym.

Źródło: Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy