Nowy banknot! NBP w hołdzie funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i WP [wideo]

tvrepublika.pl 21-07-2022, 16:30
Artykuł
Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski poinformował o wprowadzeniu do obiegu banknotu kolekcjonerskiego o wartości nominalnej 20 zł „Ochrona polskiej granicy wschodniej". Banknot wyemitowany został w nakładzie do 80 tys. sztuk i można go nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 130 zł.

Emisja banknotu podkreśla profesjonalizm i skuteczność Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego w powstrzymywaniu działań reżimów Rosji i Białorusi podejmowanych przy polskiej granicy. Warto zaznaczyć, że banknot kolekcjonerski koresponduje tematycznie ze srebrną monetą kolekcjonerską o wartości nominalnej 10 zł „Ochrona polskiej granicy wschodniej", wyemitowaną przez NBP w styczniu tego roku.

„Dzięki profesjonalizmowi i poświęceniu Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego działania reżimów Rosji i Białorusi są skutecznie powstrzymywane. Strzegący bezpieczeństwa Polski doskonale odróżniają rzeczywistych uchodźców od ochotniczych narzędzi agresji. Kunszt formacji strzegących terytorium naszego państwa znalazł swe potwierdzenie w odporności na codzienne prowokacje, a także w pełnym humanitaryzmu i empatii traktowaniu migrantów, również tych posługujących się przemocą"- powiedział Artur Adamski w folderze emisyjnym banknotu.

Na przedniej stronie banknotu zostały zaprezentowane sylwetki funkcjonariusza Straży Granicznej oraz żołnierza Wojska Polskiego, a także fragment mapy Polski. Strona odwrotna banknotu przedstawia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wizerunku znajdującego się na polskim słupie granicznym oraz śmigłowiec Policji na tle krajobrazu terenów położonych przy polskiej granicy wschodniej.
Na stronie odwrotnej banknotu znajduje się m.in. dwukolorowy pasek opalizujący na którym dostrzec można powtarzające się napisy: „RP", „20" i „NBP".Na banknocie „Ochrona polskiej granicy wschodniej" zastosowano szereg nowoczesnych zabezpieczeń obecnie dostępnych na rynku. W papierze zastosowano zabezpieczenia w postaci nitki okienkowej dwukolorowej i znaku wodnego przedstawiającego sygnet Narodowego Banku Polskiego.W oknie poniżej banknot kolekcjonerski NBP „Ochrona polskiej granicy wschodniej” w prezentacji multimedialnej.

Źródło: Narodowy Bank Polski

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy