Nowości w aplikacji mObywatel. Sprawdź, jak kupić bilety kolejowe

Artykuł
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna
Fot. pixabay/pixel2013

W aplikacji mObywatel, pojawiły się nowe dokumenty. Są nimi bilety sześciu przewoźników kolejowych, kupione w serwisach PKP Informatyka, w tym na Bilkom.pl.

- Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 2,8 miliona Polaków. Stale pracujemy nad tym, aby była jeszcze lepsza i jeszcze bardziej użyteczna - powiedział minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Konsekwentnie dodajemy do niej nowe usługi. Tym razem to bilety kolejowe, wkrótce kolejne nowości - dodał.

Nowe dokumenty pomogą osobom korzystającym z transportu pociągami. Od 2019 r. można aplikacją można się legitymować w trakcie kontroli biletów. Od teraz bilety kolejowe można także w niej znaleźć.

- „Bilkom – bilety kolejowe" to nowa usługa w naszej aplikacji, dzięki której w telefonie znajdziemy bilety na przejazdy kupione w systemie PKP Informatyka, w serwisach Bilkom.pl i bilet.wielkopolskiebilety.pl. To dostęp do biletów takich przewoźników jak: PKP Intercity, PolRegio, PKP SKM w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie czy Koleje Małopolskie - wytłumaczył minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM.

- Dzięki naszej aplikacji, podczas podróży pociągiem, można od teraz nie tylko wylegitymować się podczas kontroli biletów, ale i bilety pokazać - dodał.

W przyszłości w aplikacji będzie można przechowywać bilety kupione również u kolejnych przewoźników.

W serwisie Bilkom będzie można potwierdzić swoje dane korzystając z aplikacji mObywatel. Będzie się to odbywało na podobnej zasadzie, jak podczas logowania do systemu eUrzędu Skarbowego.

- BILKOM jest obecnie jedynym serwisem sprzedaży biletów kolejowych z możliwością sprzedaży optymalnej oferty w ramach Wspólnego Biletu i Pakietu Podróżnika. Docelowo stanowić będzie platformę technologiczną dla wielu kanałów sprzedaży, nie tylko serwisu www, ale również biletomatów czy kas. Realizacja tych założeń opiera się na integracji danych do tej pory dostępnych w wielu systemach, oferowaniu usług powiązanych z obsługą informacyjną i bezpieczeństwem pasażera na dworcach, w ramach kompleksowej obsługi podróżnych - wyjaśnił Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka sp. z o.o.

- Przy zakupie biletu w BILKOM można skorzystać także z dodatkowych usług kolei funkcjonujących pod marką PKP Mobility, do których zaliczamy parkingi przydworcowe zarządzane przez PKP S.A., a także dostęp do usług współdzielonych – car-sharing, a docelowo także bike-sharing – oraz znajdujące się przy dworcach stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Poprzez integrację i rozwój usług cyfrowych PKP S.A. we współpracy z PKP Informatyka dążą do tego, aby dostarczyć pasażerom i klientom dworców nowy standard obsługi i jakości, zgodny z trendami związanymi z elektromobilnością czy multimodalnością podróży - dodał Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Korzystanie z aplikacji

Na początku należy pobrać i zainstalować mObywatel. Następnie zalogować się do aplikacji. Kolejnym krokiem jest wybranie na pulpicie polecenia „Dodaj pierwszy dokument" (jeśli korzysta się z aplikacji pierwszy raz) lub „Dodaj dokument" (jeśli korzystało się z niej wcześniej). Z listy dostępnych usług i dokumentów wybierz „Bilkom - bilety kolejowe".

Źródło: informacja prasowa

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy